Cele fundacji obejmują udostępnianie rzetelnych danych o Polsce, czytelne komunikowanie tych danych i analiz, edukację dotyczącą analiz danych i działania związane z hasłem ,,Mądrzejsza Polska”. Z uwagi na dużą siłę przekazu jaką ma wizualizacja danych, często cele są realizowane przez dyskusję o złych wizualizacjach jak i proponowanie narzędzi / pomysłów / wskazówek jak robić wizualizacje / analizy. Dobra wizualizacja pozwala na proste przedstawienie złożonych procesów.
Aby realizować swoje cele na coraz szerszą skalę, fundacja potrzebuje zasobów i ludzkich i finansowych. SmarterPoland jest fundacją non-profit, czyli nie prowadzi działalności zorientowanej na przynoszenie zysku. Zasoby finansowe pozyskuje w drodze dotacji / darowizn, zasoby ludzkie najczęściej w drodze wolontariatu.
Jeżeli chcesz pomóc rozwijać się fundacji, możesz zrobić to na trzy sposoby, darując nam swój czas, swoje umiejętności lub pieniądze. Poniżej kilka zdań dla osób wystarczająco szalonych by wierzyć, że razem z SP mogą coś zmienić.
Masz trochę czasu i chciałbyś pomóc Fundacji?
Świetnie! Fundacja potrzebuje osób wyszukujących dane na określone tematy. Zostań więc naszym ,,researcherem” (tak, takim researcherem jak Lisbeth Salander). W planach mamy tematy związane ze szkolnictwem wyższym, służbą zdrowia, nauką, demografią. Zgłoś się i zaadoptuj jeden z tematów. Następnie wyszukaj w sieci kompleksowo źródła informacji na zadany temat, przygotuj materiały które później będą użyte na wpisach. Możesz przeznaczyć na to kilka godzin na miesiąc? Super! [Napisz do przemyslaw.biecek at gmail.com]
Masz doświadczenie w programowaniu/www/grafice/korekcie tekstów i chciałbyś pomóc Fundacji?
Świetnie! Dla części tematów chcielibyśmy przygotować automatycznie aktualizujące się raporty. Programista potrafiący napisać pająki zbierające dane będzie bardzo przydatny. Strona SP i wiele planowanych analiz wymagają doświadczonego oka grafika, jeżeli jesteś grafikiem twoja pomoc będzie również cenna. Danych, które udostępniamy będzie coraz więcej. Jeżeli potrafisz napisać API łatwego dostępu do repozytorium danych to rewelacyjnie. Jeżeli chciałbyś pomóc w korekcie tekstów to też jest potrzebne. Każde z tych doświadczeń jest dla nas bardzo przydatne. [Napisz do przemyslaw.biecek at gmail.com]
Chciałbyś pomóc ale nie masz czasu? Wspomóż nas darowizną!
Na zachodzie finansowe wspieranie organizacji przez osoby prywatne jest coraz popularniejsze. Pojawiają się nawet projekty typu ,,Crowdsourcing research”, w których badania naukowe są finansowane na serwisach typu kickstarter przez osoby chcące wspierać naukę. Ryzykowne podejście, wymagające dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego, ale w naszymm zdaniem jest to lepszy kierunek niż finansowanie z środków wydzieranych w podatkach.
Jeżeli więc popierasz misję fundacji możesz wspomóc ją finansowo. Nawet małe ale systematyczne darowizny się liczą. Konto fundacji to 06 1160 2202 0000 0002 0568 0951 (konto Fundacji Naukowej SmarterPoland.pl, adres Górczewska 228 Warszawa).
W tytule przelewu prosimy wpisać 'Darowizna na cele statutowe’ lub określić konkretny cel, który chce się wspierać (można też skontaktować się emailowo przemyslaw.biecek at gmail.com w celu określenia na co potrzebne jest aktualnie wsparcie).
Część osób pracuje jako wolontariusze, ale księgowa akurat nie. Potrzebne są też pieniądze na przejazdy, hosting, wydruk plakatów, zlecanie niektórych prac, korektę językową wpisów itp. Do tego wszystkiego potrzebujemy środków finansowych równie bardzo co czasu i doświadczenia wolontariuszy.
Darowizny dla organizacji non-profit można odliczyć od przychodu w rozliczeniu podatków (do kwoty 6% dochodu, więcej tutaj). Więc jeżeli jesteś w drugim progu podatkowym to każde darowane 100pln kosztuje Cię tak naprawdę około 68pln, reszta to podatek, którego nie zapłacisz.
Chciałbyś pomóc ale nie masz ani czasu ani pieniędzy?
Rozsyłaj informacje o wpisach, które Ci się podobają do znajomych, na facebooku, serwisach typu wykop, na swoim blogu, czy gdzie akurat szukasz informacji.
Chcemy popularyzować krytyczne myślenie oparte o dane, aby stało się to standardem a nie wyjątkiem.
Jak je popularyzować, jak poprawnie komunikować analizy by nie zniekształcać wyników i nie zniechęcać czytelników, tego się dopiero uczymy. Pewnie daleka jeszcze droga ale raczej warto na niej być, potrzebna jest też publicznie dostępna rzetelna informacja, nawet jeżeli nie jest ,,dochodowa”.
Jest tyle sposobów na które można pomóc fundacji. Z pewnością możesz to zrobić na przynajmniej jeden z nich.