Etyka statystyka

Zakończyłem właśnie lekturę książki Bad Pharma (przetłumaczona na j. polski jako ,,Złe leki’’, autor: Ben Goldacre), która na wielu przykładach pokazuje wady systemu wokół badań klinicznych i ,,evidence based medicine’’. Ben popełnił wcześniej inną książkę wartą przeczytania – Bad Science, prowadzi bloga (tutaj), można też obejrzeć jego 15 minutowe wystąpienie na TED Global (niezłe ma tempo mówienia).

Lektura zostawiła mnie z taką refleksją. Czy na kierunkach kształcących statystyków w Polsce mówi się o etycznych aspektach pracy statystyka? Jeżeli znacie taki kierunek to dajcie znać.

O etyce w analizie danych czasem pisze Andrew Gelman (prowadzi blog http://andrewgelman.com/). Tutaj jest jego ciekawa prezentacja dot. etyki a tutaj artykuł.

Sprawa etyki dla praktykujących statystyków jest oczywiście dyskutowana szerzej. W kwietniu tego roku ASA (American Statistical Association) opublikowała zbiór zaleceń (dostępne tutaj i tutaj).

Niektóre punkty to odpowiednia staranność, transparentność danych i wykonanych analiz. Ale też przewidywanie efektów, które mogą mieć publikowane treści i branie za nie odpowiedzialności.

Z polskojęzycznych materiałów trafiłem na zalecenia GUSu (Podstawowe standardy jakości statystyki publicznej, siłą rzeczy skupione bardziej na statystyce publicznej). Google podrzucił mi też publikację Bohdana Wyżnikiewicza Statystyka a etyka Statistics and Ethics – CEJSH, na ostatniwj stronie jest kilka ciekawych przykładów (Skutki nieetycznych i quasi-nieetycznych działań na danych statystycznych).

6 thoughts on “Etyka statystyka”

  1. Chyba warto jeszcze polecić (chyba, bo sam jeszcze nie miałem okazji przeczytać) książkę „Weapons of Math Destruction” Cathy O’Neil.

  2. U nas na Politechnice Wrocławskiej na kilku kursach było trochę o etyce pracy statystyka – zwłaszcza na kursach z dr hab. Jokiel-Rokitą przy okazji analizy danych medycznych – w ramach specjalności statystyka matematyczna na kierunku matematyka, dla starych dobrych programów studiów jeszcze na WPPT 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *