Barwy partyjne

Screen Shot 2016-03-02 at 11.45.27

TL;DR: Mapa barw partii politycznych

Pracując nad wpisem Gadki posłów zderzyłem się z problemem wyboru kolorów dla partii. Przykładowo kolory PiS i Nowoczesnej są dosyć zbliżone, a pewnie posłowie tych partii nie chcieliby być myleni. Stąd zrodziło się pytanie: jakie kolory wykorzystują różne partie polityczne do identyfikacji?

Na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Szablon:Partie_polityczne_-_kolor znajdują się kody RGB dla rozmaitych partii (link to znalezisko z innego projektu rozdłubanego z Tomkiem Mikołajczykiem i Piotrkiem Migdałem).

Używając pakietu colorspace kody RBG można przekształcić na skalę Luv, z której jedną składową (L, jasność) można usunąć, pozostają dwie składowe, które można przedstawić na wykresie.

Screen Shot 2016-03-02 at 11.45.12

Na powyższym wykresie mamy zaznaczone barwy różnych partii w przestrzeni uv (teoretycznie im bardziej na zewnątrz tym czystszy kolor). Właściwie wyróżniają się cztery grupy, odcienie niebieskiego, zielonego, czerwonego i pomarańczowego. A gdzie fiolet?

Więcej o skali Luv przeczytać można tutaj.

6 thoughts on “Barwy partyjne”

  1. Na drugim wykresie zaznaczone są osie. To składowe u i v ze skali Luv (tak jak na diagramach chromatyczności)

  2. Bardzo fajny wykres. Żeby uzupełnić trochę „sektor fioletowy”, proponuję dodać jeszcze Partię Razem :). RGB: #870F57 , Pantone 235 C, CMYK 20/100/9/42, RAL 4006.

    1. Dodane. Nie wiem dlaczego nie było jej wcześniej. Na wspomnianej stronie wiki Partia Razem jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *