TL;DR
1. GUS opracował na licencji CC raport ,,Graficzna prezentacja danych statystycznych”.
2. Jest tam kilka ciekawych grafik.
GUS w ramach współpracy z Gruzją przygotował opracowanie ,,Graficzna prezentacja danych statystycznych” dostępne na tej stronie (raport jest na licencji CC-BY!).
Opracowanie opisane jest jako: podręcznik dobrych praktyk w zakresie udostępniania danych statystycznych, w którym omówiono sposoby graficznej prezentacji danych, ze szczególnym uwzględnieniem map statystycznych oraz analizowania i wizualizowania danych regionalnych za pomocą geograficznych systemów informacji.
W opracowaniu jest dużo ciekawych uwag, wskazówek i komentarzy, warto go przeczytać. Pomimo 177 stron czyta go się bardzo szybko, większość treści to wykresy. Nacisk położony jest na kartogramy i kartodiagramy, można się o nich wiele dowiedzieć. O grafice statystycznej jest tylko kilka stron.
Dziś na blogu kilka wykresów z tego raportu. Wybrałem te, które najbardziej przypadły mi go gustu.
Poniższa mapa pokazuje połączenia InterCity i EuroCity na tydzień, stan na wrzesień 2014. Grubość linii odpowiada liczbie połączeń.
Kolejna mapa pokazuje liczbę połączeń lotniczych wewnątrz kraju. Nie ma zbyt wiele połączeń, które nie były by z lub do Warszawy.
Ale najbardziej podoba mi się poniższa mapa, ze wzrastającym stopniem szczegółowości. Pokazuje ona stosunek liczby kobiet do mężczyzn. Rewelacyjna mapa.
Więcej we wspomnianym raporcie.
Świetne opracowanie! Mam nadzieję, że będzie ono stosowane we wszystkich opracowaniach. 🙂
Różnicę między wykresami D i G (czy F) można potraktować jako ilustrację paradoksu Simpsona?
Ciekawa publikacja, ale mam tylko jedną (niestatystyczną) uwagę: skrót GIS tłumaczony jest w tej pracy na kilka sposobów, np. Geograficzne Systemy Informacji, Geograficzne Systemy Informacyjne, etc. Poprawne tłumaczenie to Systemy Informacji Geograficznej.