Global Innovation Index 2015


W ostatnim numerze Polityki znalazłem odniesienie do rankingu The Global Innovation Index 2015 z jakimś takim smutnym tytułem ,,Polska na szarym końcu Rankingu Innowacyjności 2015”. Czy to jesienna chandra, czy też jest coś na rzeczy? Zobaczmy.

Problem z rankingami mam taki, że często agregują wiele składowych w jeden indeks, który bardzo trudno zinterpretować. Wspomniany indeks innowacyjności to podsumowanie trzypoziomowej hierarchii składowych. Takich jak np. 7.3.4 Liczba wgrań filmów na YouTube lub 4.1.1 Łatwość w otrzymywaniu kredytów lub 1.3.3 Łatwość płacenia podatków. A więc parametry z zupełnie innych światów.

Drugi problem to częsty brak konstruktywnych wniosków w komentarzach. Jeżeli jesteśmy wysoko, komentujący szukają jakich kosmicznych uzasadnień, jeżeli jesteśmy nisko, to użalamy się. Bez sensu. A przecież, jeżeli taki ranking agreguje wiele obszarów, możemy wykorzystać go, aby sprawdzić co jest naszą silną składową, a co jest słabą składową.

Aby ułatwić analizę naszych silnych i słabych stron, na tle innych krajów, przygotowałem poniższą aplikację, pokazującą pozycję w rankingu w 7 głównych podobszarach (w ww. artykule Polityki znajdują się charakterystyki tych podobszarów).

Założę się, że nie zgadniecie co, zgodnie z tym rankingiem, jest najsilniejszą stroną Polski.

Ze strony rankingu Global Innovation Index 2015 można pobrać dane (a raczej wyszarpać, bo oficjalny mechanizm pobiera tylko jeden index naraz). Kilka minut, ggplot2+shiny i mamy taką małą aplikację, która pozwala na eksploracje tych danych. Poniższy obrazek to link do aplikacji.

Screen Shot 2015-12-19 at 19.16.57

Tak, naszą najsilniejszą stroną okazują się być Instytucje (cytując Politykę: sprawdzony jest sposób działania instytucji politycznych, biznesowych oraz prawnych) a najsłabszą Wyrafinowanie biznesu (cytując Politykę: aktywność firm w rynku innowacji).
Kto by przypuszczał?

Ale nie jest chyba tak źle jak w tytule cytowanego artykułu, bo w żadnym obszarze nie spadamy poniżej połowy rankingu.
Choć oczekiwania od dużego europejskiego kraju można mieć większe.

Btw: do końca dnia czekam na analityczne choinki. Niech będą innowacyjne.

One thought on “Global Innovation Index 2015”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *