Migracje posłów, kto w Sejmie najczęściej mówi o seksie, czyli podsumowanie hackatonu ,,Jak oni głosowali?”

update2

W sobotę 26 września, na wydziale MiNI, odbył się 7-godzinny hackaton ,,Jak oni głosowali”. Udział wzięło 17 osób (wliczając osoby, które wpadły na krócej). Podzieliliśmy się na cztery grupy, skupione wokół czterech problemów:
Analiza znaczeniowa wypowiedzi posłów, wyszukiwarka wypowiedzi na określone tematy, analiza migracji posłów pomiędzy klubami/kołami poselskimi, analiza głosowań podczas których wynik głosowania zależał od głosów pojedynczych posłów.

IMG_4268

Hackaton był moim zdaniem bardzo udany, na co złożyło się kilka czynników. Po pierwsze mieliśmy wsparcie merytoryczne i organizacyjne ze strony dr Ewy Modrzejewskiej z zespołu MamPrawoWiedzieć, która miała wiele interesujących pomysłów i komentarzy oraz głęboką wiedzę na temat tego co się w Sejmie dzieje. Po drugi przyszło wiele fantastycznych osób. Na zdjęciu poniżej może tego nie widać, ale podczas przerw na coś ciepłego można było porozmawiać na bardzo ciekawe tematy. Po trzecie mieliśmy salę sprzyjającą pracy grupowej.
Wciąż są rzeczy, które trzeba poprawić, jak na przykład automat do kawy. Ale jest coraz lepiej.

IMG_4269

Wyniki prac poszczególnych zespołów są umieszczone na githubie w tym repozytorium. Poniżej napiszę o dwóch zrealizowanych projektach. Kolejne są dokańczane i pewnie jeszcze o nich usłyszycie.

Jeden z projektów dotyczył wizualizacji przepływu posłów pomiędzy klubami. Poniższa grafika pokazuje jak przez kolejne posiedzenia (przedstawiona jest cała kadencja, 4 lata) Sejmu zmieniał się udział posłów w poszczególnych klubach. Nie ma tutaj posłów z PO i PiS, migracja tam była mniejsza a posłów dużo przez co cały wykres mało ciekawy. Za to gdy ograniczyć się do pozostałych klubów, pojawiają się bardzo ciekawe historie. Widać na przykład rosnący udział posłów niezależnych. Czerwony rozszerzający się lejek od mniej więcej połowy kadencji. Widać jak Ruch Palikota przeistoczył się w Twój Ruch, który urodził koło ,,Bezpieczeństwo i Gospodarka” o dosyć krótkim żywocie. Sam Twój Ruch w okolicy wyborów stał się ponownie Ruchem Palikota. Widać też zmianę nazwy Solidarnej Polski na Klub Parlamentarny Sprawiedliwa Polska, która końcowo przeistoczyła się w Zjednoczoną Prawicę (niedawno powstało Koło Biało Czerwoni, zaznaczone akurat na żółto). Tak wiec jak widzicie trochę się działo przez tę ostatnią kadencję.

update2

Podczas hackatonu powstała też aplikacja shiny (dostępna tutaj), która pozwala na sprawdzenie kiedy, w jakim kontekście i kto wypowiadał się na określony temat. Temat można opisać reg-expem. Mając taką aplikację łatwo sprawdzić, który poseł najwięcej mówił o seksie (odgadniecie? Są na to szanse bo dosyć głośno o nim) lub który mówił najczęściej o gwałtach (nie uwierzycie). Oczywiście można sprawdzać też sensowniejsze zapytania, takie jak: kto mówił o podatkach, kto częściej zbierał oklaski, od kiedy w Sejmie poruszany jest temat uchodźców i imigrantów itp.

Screen Shot 2015-09-30 at 23.42.52

Jak już pisałem, podczas imprezy powstało więcej kodów, wykresów i przykładów (np. nie prezentowane powyżej informacje o głosowaniach w których liczyły się pojedyncze strzelby, czy analizie językowej wypowiedzi). Znaleźć je można na GitHubie https://github.com/mi2-warsaw/JakOniGlosowali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *