Jak głosować przeciw

a1
Na wczorajszym SERze mieliśmy ciekawą dodatkową prezentację (z uwagi na późne zgłoszenie nie uwzględnioną w programie) nt. aplikacji w shiny, która pomaga określić na kogo głosować jeżeli chce się głosować przeciw.

O co chodzi? Istnieją całkiem duże negatywne elektoraty największych partii (pewnie nie tylko największych), które głosują na jedną bo są przeciw tej drugiej. Z jednej strony głosując przeciw można wybrać dowolną partię, ale z drugiej, o czym może część osób nie wiedzieć, nawet jeżeli partia przekroczy prób, to wciąż w danym okręgu może nie dostać żadnego mandatu z uwagi na to w jaki sposób mandaty są przydzielane (ile osób zna metodę D’Hondta). Wiec Karol Klimas przedstawiał aplikację w shiny, która pomaga określać na które partie można glosować w określonym okręgu, jeżeli głosuje się przeciw.

Poniżej gościnny wpis Karola, a każdy obrazek to link do wspomnianej aplikacji.

Karol Klimas

Badania opinii publicznej wskazują, że wielu wyborców przy urnach kieruje się nie sympatiami lecz antypatiami politycznymi. Głosy wyborców, które nie chcą przeciwstawnej partii w Sejmie mogą stanowić nawet 75% poparcia dla partii politycznych. Jednocześnie wiedza na temat funkcjonowania systemu wyborczego jest w Polsce niewielka (jak zwykle odsyłamy do Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_D%E2%80%99Hondta).
Odpowiedzmy sobie szczerze: Kto z nas jest w stanie dokładnie wyjaśnić jak „krzyżyki” postawione przy kandydatach przekładają się na mandaty w sejmie, które są niezbędne do uformowania rządu.

Odpowiedzą na to jest strona http://www.niewsejmie.pl/

Jest to inicjatywa, która ma służyć nie partiom politycznym, ale wyborcom. Jak? Poprzez lepsze zrozumienie systemu wyborczego. Zasada funkcjonowania są proste:

1. Wybierz komitet wyborczy, któremu NIE CHCESZ przyznać mandatu.
2. Znajdź swój okręg wyborczy.
3. Zmodyfikuj poparcie dla odpowiednich komitetów, na takie, które przewidujesz w swoim okręgu (zbiorcze sondaże przedwyborcze można znaleźć m. in. na: http://ewybory.eu/sondaze/ http://www.badaniawyborcze.pl/index.php/wyniki sondy uliczne z poszczególnych województw: http://ewybory.eu/sondy-uliczne/). Zachęcamy także do uwzględnienia własnych prognoz.

Wykres pokazuje które komitety otrzymują aktualnie mandaty oraz na kogo trzeba głosować (czasem nie wystarczy jeden komitet) aby „zabrać” nielubianemu komitetowi mandat w tym okręgu.

Do zobaczenia przy urnach 25 października! #niewSejmie niewsejmie.pl

Uwaga! Domyślny komitet, na który nie chcesz głosować wybierany jest w sposób losowy.

Rys 1 (przykładowy przydział mandatów w okręgu Warszawa I):

a1

Rys 2. (Panel do ustalania poparcia stworzony w pakiecie Shiny):

a2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *