R, Big Data i Efekt Pawła Kukiza

Na MiNI prowadzę w tym semestrze przedmiot ,,R i duże dane”. W ramach pierwszego projektu studenci w grupach opracowali systemy do monitorowania w mediach (portale informacyjne, facebook, twitter) tego ile i co się mówi o kandydatach na prezydenta. Sześć grup, sześć różnych podejść do tematu, większość grup zebrało po kilkaset MB najróżniejszych wypowiedzi / artykułów / komentarzy.

Co ciekawego z tego wynikło?

W takim gąszczu danych kryje się sporo historii. Przykładowo, gdy spojrzeć na skumulowaną liczbę artykułów, w których pada nazwisko któregoś z kandydatów w podziale na portale informacyjne (rysunek poniżej), to okazuje się, że do pierwszej tury najczęściej w artykułach pojawiali się B. Komorowski (szczególnie w Interii i Wirtualnej Polsce) i A. Duda (szczególnie w NaTemat, Onet i TVN24). Są takie portale (WPolityce) gdzie praktycznie nie pojawiali się inni kandydaci. Z porównanych portali, jedynie na Wirtualnej Polsce można było dosyć często poczytać o kimś innym, przy czym tym kimś innym był zazwyczaj P. Kukiz lub J. Korwin.

portale

Jeszcze ciekawiej to wygląda, gdy przyjrzeć się Twitterowi. Najwięcej tweetów dotyczy obecnego prezydenta, dużo się ćwierka o A. Dudzie i J. Korwinie. Widoczność Pawła Kukiza była porównywalna z widocznością J. Palikota do mniej więcej 28 kwietnia. Co się wtedy stało? Pewnie wiele rzeczy, ale jedną z nich była wizyta Pawła Kukiza u Kuby Wojewódzkiego. Co by nie mówić o programie i stylu Wojewódzkiego, jego program ma dużą oglądalność. Po 28 kwietnia częstość ćwierknięć o Kukizie uległa zwielokrotnieniu (widać to też po liczbie artykułów na Wirtualnej Polsce). Kolejny skok widoczności zanotowali wszyscy kandydaci 5 maja (debata telewizyjna).

twit

Chcesz sam pobawić się tymi danymi?

W ramach pierwszego projektu każda grupa przygotowała aplikację pozwalającą na interaktywną eksplorację zebranych danych. Trzy grupy zgodziły się na publiczną prezentację swoich wyników. Poniższe screenshoty to linki do aplikacji.

Po screenshotach jest krótka ankieta z prośbą o feedback dla autorów (kolejność alfabetyczna). Napracowali się, można się z nimi podzielić wrażeniami co wyszło fajnie w ich projektach a co warto jeszcze dopracować.

Marcin Kosiński, Marta Sommer

MKosinski

Piotr Smuda, Karolina Wyszyńska

ASudol

Adrianna Sudoł, Marcin Rdzanowski

ASudol

[jeżeli poniżej nie wyświetla się formularz, można go znaleźć na tej stronie]

3 thoughts on “R, Big Data i Efekt Pawła Kukiza”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *