Esej 7: Droga

Przed chwilą, pod adresem www.biecek.pl/ Eseje/indexDroga.html, udostępniliśmy esej o tytule ,,Droga”. Ostatni z serii ,,Wakacje z wizualizacją”.

W tym eseju można znaleźć przykłady ścieżek wizualizacji danych od pierwszego pomysłu, przez różne wariacje, do końcowego rozwiązania. Również przykłady nieklasycznych eksperymentów z danymi.

We wtorek zorganizowaliśmy konkurs związany z tym esejem. W konkursie należało zaproponować artykuł w którym dane przedstawiane są poza ekranem komputera. Otrzymaliśmy kilkanaście bardzo bardzo ciekawych zgłoszeń.

Kilka przykładowych zgłoszeń:

Wizualizacja przedstawiająca zużycie energii w roku 1935 w 30 minutowych przedziałach (więcej przykładów sprzed dziesiątek lat znaleźć można tutaj: http://www.aviz.fr/Research/ PassivePhysicalVisualizations)

Eksploatacja wody pitnej na mieszkańca i wiele innych współczesnych wizualizacji typu ,,real-life” znaleźć można na tej stronie: http://www.galaxyninja.com /2013/12/ 21-best-real-life-infographics/

Wykres przedstawiający częstość występowania poszczególnych liter w tekstach angielskich wraz z krótkim filmikiem i opowieścią jak ta wizualizacja powstała: http://portfolio.spike5000.com/?p=57

Infografika na chodniku, wykorzystująca ISOTYPE, przedstawiająca dane zebrane przez ankiety w okolicznych sklepach http:// infosthetics.com/ archives/2014/02/ visualising_mill_road_informing_ communities_by_visualizations_in_the_street.html

Rzeźba (?) dynamicznie przedstawiająca źródła RSS, wysuwająca różne słupki w zależności od RSSów. Film wideo przedstawiający działanie tej rzeźby znaleźć można tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=e6G5YlICVRg

Wizualizacja zawartości cukru w różnych kolorowych napojach. Więcej informacji o tej grafice znaleźć można na tej stronie: http://imgur.com/EgVny.

W konkursie został wylosowany numerek 13, czyli osoba o mailu joanna.**********@gmail.com. Gratulujemy! Skontaktujemy się mailowo.

Ten esej to część zbioru ,,Odkrywać! Ujawniać! Objaśniać!” wydanego przez Fundację, dostępnego już w sprzedaży. O tym jak go kupić można przeczytać na stronie http://biecek.pl/Eseje/ indexZakup.html. Co trzy tygodnie na stronie http://biecek.pl/Eseje/ będziemy publikować kolejny rozdział w postaci elektronicznej, bezpłatnie, na otwartej licencji CC BY&SA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *