,,Panika pojawiła się na rynku w czwartek, kiedy na teren naszych wschodnich sąsiadów wtargnęły regularne wojska rosyjskie”. To cytat z portalu money.pl, z artykułu ,,Sytuacja na Ukrainie wystraszyła inwestorów z GPW, ale na krótko”. W artykule jest więcej o czwartkowej sesji na GPW z punktu widzenia indeksu WIG20, moją uwagę zwróciło między innymi zdanie ,,Była to najgorsza sesja w tym miesiącu. Powodem było wejście regularnych wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy”.
Oczywiście żółte światło ostrzegawcze zapaliło się gdy tylko zobaczyłem zwrot ,,powodem było”. Czy to skrót od ,,powodem były decyzje inwestorów, spowodowane decyzjami innych inwestorów, którzy uznali, że wydarzenia na Ukrainie spowodują spadki”?
Tylko jaka część z tego spadku to korekta wzrostów z początku tygodnia (pn +0.44, wt +0.77) a jaka część to ,,panika”? I koniec końców czy to -1.86 to rzeczywiście panika (zgodnie z SJP panika to ,,nagły, niepohamowany, często nieuzasadniony strach, ogarniający zwykle większą liczbę ludzi”)?
Całkiem niedawno, w eseju o percepcji danych, opisywałem przykłady nadinterpretacji różnych zdarzeń. Mając na świeżo opis doszukiwania się wpływu schwytania Hussajna na sytuacje na giełdzie, stwierdziłem, że warto przyjrzeć się bliżej temu co działo się ostatnio na WIG20.
Z portalu http://www.gpwinfostrefa.pl/ pobieram dane za ostatnie 10 lat (od września 2004 do sierpnia 2014) i rysuję zmiany indeksu WIG20. Na czerwono próg -1.86.
No cóż, czasem jest gorzej, czasem jest lepiej. W okresie tych 10 lat dzienna zmiana WIG20 w 8% przypadków była niższa niż -1.86. Czyli nie jest to jakieś niezwykłe zjawisko na giełdzie.
Ktoś może powiedzieć, że horyzont 10 lat jest absurdalny, bo na rynku akcji liczy to co się dzieje w tej chwili. Odnoszenie się do poprzednich lat i jakichś kryzysów tylko umniejsza wagi silnej reakcji giełdy na obecną sytuację.
Zobaczmy więc co się działo od początku roku, czyli mniej więcej okresu różnych wydarzeń na Ukrainie.
Na niebiesko linia wygładzonego trendu. W ostatnim miesiącu raczej na plusie, choć na Ukrainie sytuacja przez cały sierpień nie była zbyt optymistyczna.
Disclaimer dla tych co czytają za szybko:
1. Wpis powstał w piątek. W poniedziałek WIG 20 zakończył dzień z wynikiem +1.08%. Z ,,paniki” niewiele pozostało. Ale z pewnością analitycy jakoś to wyjaśnią.
2. Z pewnością wydarzenia na Ukrainie mają wpływ na nasz rynek.
3. Powyższy wpis to jedynie krytyczne spojrzenie na twierdzenie ,,Panika pojawiła się na rynku w czwartek, … Powodem było wejście regularnych wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy”.
I kod w R. Zwracam uwagę na theme_tufte(), która mi się bardzo podoba.
library(ggthemes) library(ggplot2) library(xlsx) WIG20 <- read.xlsx("PL9999999987.xls", sheetIndex = 1) WIG20$Data <- as.Date(as.character(WIG20$Data)) ggplot(WIG20, aes(x=Data, y=Zmiana, group= Nazwa)) + geom_line() + theme_tufte() + geom_hline(yintercept= -1.86, col="darkred") ggplot(tail(WIG20,170), aes(x=Data, y=Zmiana, group= Nazwa)) + geom_line() + geom_point() + theme_tufte() + geom_smooth(span=0.4, method="loess", se=TRUE) + geom_hline(yintercept= 0, col="gray") |
xlsx zamiast XLConnect? Wydawało mi się, że ten drugi pakiet jest dużo szybszy.
Nie znałem XLConnect. Ale widzę, że czas poznać.
Dzięki
Michale, czy jest jakaś możliwość darmowego wypróbowania epicor xl connect? bo przeglądając różne filmiki na yt widać duży potencjał
i czy epicor xl connect ma coś wspólnego z XLConnect, bo ten drugi jest do pobrania z CRAN na GPL
XLConnect to pakiet R dostępny darmowo (http://cran.r-project.org/web/packages/XLConnect/index.html, https://github.com/miraisolutions/xlconnect). epicor xl connect to coś innego.
Podzielisz się danymi? Klikam i klikam na http://www.gpwinfostrefa.pl/ i nie mogę znaleźć…
Skrypty R, dane i wykresy do tego wpisu są tutaj:
https://github.com/pbiecek/SmarterPoland_blog/tree/master/2014/notowaniaWIG
tyle, że bez komentarzy i z odrobiną bałaganu.
A na gpwinfosfera klikasz archiwum -> według instrumentu i masz
http://www.gpwinfostrefa.pl/GPWIS2/pl/quotes/archive/1