Esej 4: Percepcja danych

Pod adresem www.biecek.pl/Eseje/ indexDane.html udostępniliśmy esej o tytule ,,Percepcja danych”. Czwarty z serii ,,Wakacje z wizualizacją”.

We wtorek zorganizowaliśmy konkurs związany z tym esejem. W konkursie należało wskazać najczęstszą przyczynę zgonów, z trzech możliwych do wyboru, lub przyznać, że się nie zna najczęstszej przyczyny.

W zabawie wzięło udział 161 osób. Z tej grupy 52% (84 osoby) uznały, że najczęstszą przyczyną z wymienionych jest wypadek samochodowy, 40% (65 osób) uznało, że grypa lub zapalenie płuc, 6% (9 osób), że próby samobójcze, a niecałe 2% (3 osoby), przyznały, że nie wiedzą. Oczywiście próba jest reprezentatywna dla czytelników tego bloga (według google analytics są to głównie osoby z Warszawy) a nie dla jakiejś większej populacji.

plot_503071237

A co w rzeczywistości było najczęstszą przyczyną zgonów w 2010? Zgodnie z tym zbiorem danych w Polsce w 2010 roku grypa lub zapalenie płuc było przyczyną 3,42% zgonów, samobójstwo 2,21% zgonów, a wypadek drogowy 2.12% zgonów.

Zderzenie odpowiedzi w ankiecie i danych statystycznych jest bardzo ciekawe z kilku powodów.
Po pierwsze najczęstszą odpowiedzią był wypadek drogowy, który w rzeczywistości jest z tych trzech najrzadszą przyczyną.
Po drugie ponad połowa osób nie wiedziała ale jednak wybrała inną opcję niż 'nie wiem’ (a więc była przekonana, że +- wie, nie musiała strzelać)!

Jak to wyjaśnić?

Szczegółowo problem z percepcją ryzyk i prawdopodobieństw opisujemy właśnie w czwartym eseju. Opisujemy tam wiele innych ciekawych problemów, więc zapraszam do lektury. Moim zdaniem percepcja danych i zależności jest jednym z najciekawszych problemów z wizualizacją danych.

W konkursie wygrał numerek 92, czyli osoba o mailu pawel.*********@***b.pl. Gratulujemy! Skontaktujemy się mailowo. Niedługo kolejne konkursy.

Ciekawostka: Dlaczego ten esej otwiera zdjęcie ze Świątyni Uspokojonego Smoka, sławnej z ogrodu Zen? Mam kilka równoległych wyjaśnień. Sława tej świątyni, podobnie jak sława obrazu Mona Lisa (o kilka lat młodszego, również opisywanego w czwartym eseju) wydaje się być zupełnie przypadkowa a jednocześnie w retrospekcji łatwa do wytłumaczenia. Ogród, podobnie jak wiele zbiorów danych, jest znany z bogactwa możliwości interpretacji. Również, często ten ogród jest opisywany jako idealna abstrakcja, podobnie jak dane są abstrakcją. Coś pokazują, ale jednocześnie rzadko oferują idealną ostrość obrazu.

Ten esej to część zbioru ,,Odkrywać! Ujawniać! Objaśniać!” wydanego przez Fundację, dostępnego już w sprzedaży. O tym jak go kupić można przeczytać na stronie http://biecek.pl/Eseje/ indexZakup.html. Co trzy tygodnie na stronie http://biecek.pl/Eseje/ będziemy publikować kolejny rozdział w postaci elektronicznej, bezpłatnie, na otwartej licencji CC BY&SA.

4 thoughts on “Esej 4: Percepcja danych”

 1. Jako jeden z tych, którzy przyznali się do niewiedzy, postanowiłem sprawdzić jak jest przed rozwiązaniem konkursu. W roczniku demograficznym GUSu(http://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/rs_rocznik_demograficzny_2012.pdf) kolejność jest wprawdzie ta sama, ale procenty inne:

  Wszystkich zgonów w 2010: 378478
  Komunikacyjna 4529 1,20%
  Samobójstwo 6342 1,68%
  Zapalenie płuc 9549 2,52%
  Grypa 28 0,007%

  I w sumie chyba tym danym bym bardziej wierzył:)

 2. Ciekawe skąd te różnice.

  Na stronie worldlifeexpectancy niektóre bezwzględne liczby są podobne (samobójstwo 6479 vs 6342 GUS; grypa i zapalenie pluc 10033 vs 9577 GUS)
  Duża różnica dotyczy komunikacji, 6224 vs 4529 GUS.

  Co ciekawe Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego publikuje jeszcze inne statystyki (bliższe tym z Eurostatu, gdzie ofiar jest < 40000) http://www.krbrd.gov.pl/download/pdf/Road%20Safety%20Report%20Summary%202010.pdf

  Dobrze choć, że kolejność jest zachowana.

 3. Bardzo ciekawy esej. Zauważyłem pewien błąd. Podana średnica księżyca jest zupełnie absurdalna – ponad stukrotnie większa od promienia Ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *