Wakacje z wizualizacją danych!

Dziś o pewnym projekcie, który mamy nadzieję przypadnie Wam do gustu. Dzięki niemu będziecie mogli poznać reguły tworzenia dobrych prezentacji, nauczycie się rozpoznawać złe infografiki, dowiecie się wielu ciekawych faktów dotyczących wizualizacji danych.

Od ponad trzech lat zbieram materiały związane z grafiką statystyczną i prezentacją danych, ciekawe przykłady przekazywania wykresem istotnej informacji (czyli, jak sami rozumiecie, taśmowe kolorowe infografiki nie należą do tego zbioru).
Nazbierawszy materiałów, coraz bardziej zainteresowany tematem, dwa lata temu rozpocząłem pracę nad zbiorem wskazówek, pozwalających zrozumieć, co składa się na dobrą, czytelną i informatywną prezentację danych, a co powoduje, że prezentacja jest nieczytelna, chaotyczna czy płytka.

I tak, po dwóch latach pracy, powstał zbiór esejów ,,Odkrywać! Ujawniać! Objaśniać!”. Dla mnie osobiście, jest on uzupełnieniem i domknięciem cyklu książek związanych z umiejętnościami niezbędnymi do analizy danych, czyli umiejętnością programowania w odpowiednim języku (patrz ,,Przewodnik po pakiecie R”), modelowaniem statystycznym (patrz ,,Analiza danych z programem R”) oraz wizualną prezentacją danych (patrz ten zbiór esejów).

Zbiór ,,Odkrywać! Ujawniać! Objaśniać!” został wydany siłami Fundacji SmarterPoland.pl. Jest już dostępny w przedsprzedaży. O tym jak go kupić można przeczytać na stronie http://biecek.pl/Eseje/indexZakup.html. Co trzy tygodnie na stronie http://biecek.pl/Eseje/ będziemy publikować kolejny rozdział w postaci elektronicznej, bezpłatnie, na otwartej licencji CC BAY&SA. Pierwszy rozdział pojawi się 19 czerwca, ostatni 23 października. Jeżeli podoba Wam się ta formuła i chcielibyście by powstało więcej materiałów w tej postaci wesprzyjcie fundacje darowizną.

Przy okazji publikacji każdego rozdziału planujemy małe (ale zawsze ciekawe) konkursy, w ramach których będzie można wygrać wersję papierową esejów lub inny gadżet.

Śledźcie więc naszego bloga! I przekażcie informację o esejach innym, potencjalnie zainteresowanym, osobom.

2 thoughts on “Wakacje z wizualizacją danych!”

  1. „O tym jak go kupić można przeczytać na stronie eseje muszą być na stronie http://biecek.pl/Eseje/indexZakup.html.” – coś tu chyba poszło nie tak ze składnią 😉
    Jak już tu piszę, to czuję się w obowiązku wspomnieć, że uwielbiam tego bloga, dzięki niemu postanowiłam zainteresować się statystyką, data miningiem, programem R i cóż… wiele pracy jeszcze przede mną (jestem zupełnie początkująca), ale mam nadzieję, że uda mi się w niedalekiej przyszłości dojść do takiego poziomu, w którym będę mogła robić ciekawe rzeczy z danymi 😉
    Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *