Esej 1: Wizualizacje, które tworzą historię

Pod adresem www.biecek.pl/Eseje/indexHistoria.html udostępniliśmy pierwszy esej o tytule ,,Wizualizacje, które tworzą historię”.

Można z niego dowiedzieć się kim była kobieta statystyk, która ocaliła tysiące ludzkich istnień, jak czytać hieroglify, oraz jak przedstawić historię kampanii Napoleońskiej na jednym wykresie. I jeszcze kilku innych rzeczy.

Mamy też konkurs w którym można wygrać papierową wersję całego zbioru esejów!

Aby wziąć udział w konkursie należy wymyślić interesujące zadanie, które weryfikuje wiedzę przedstawioną w eseju o historii grafiki statystycznej i przesłać mi opis tego zadania pocztą na adres Przemyslaw.Biecek na serwerze gmail.com do 5 lipca 2014 (z dopiskiem w tytule maila 'Konkurs’).

Wygra osoba, która zgłosi pomysł na zadanie, który najbardziej mi przypadnie do gustu (będzie oryginalny, można go wykonać samodzielnie lub w grupie, będzie weryfikował znajomość tego materiału). Eseje będę wykorzystywał jako podręcznik do kursu Techniki Wizualizacji Danych. Szukam teraz ciekawych, kreatywnych, interesujących zadań weryfikujących znajomość tematu z tego eseju. Przedstaw porównanie pięciu wybranych bitew w których brały udział polskie wojska, zaprojektuj koszulkę z wydrukiem ulubionej historycznej grafiki, naszkicuj węglem kopię mapy Minarda, zbuduj rekonstrukcję danych Florence Nightingale z klocków Lego… zadania powinny być ciekawe ale oczywiście i przede wszystkim sensowne. Czekam na zgłoszenia.

Ten esej to część zbioru ,,Odkrywać! Ujawniać! Objaśniać!” wydanego przez Fundację, dostępnego już w przedsprzedaży. O tym jak go kupić można przeczytać na stronie http://biecek.pl/Eseje/indexZakup.html. Co trzy tygodnie na stronie http://biecek.pl/Eseje/ będziemy publikować kolejny rozdział w postaci elektronicznej, bezpłatnie, na otwartej licencji CC BY&SA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *