Zmiany w poparciu dla partii politycznych. Zrównanie dwóch największych partii?

We wrześniu poprzedniego roku, we wpisie Poparcie dla ,,wielkiej piątki” w ostatnich dwóch latach pokazywałem jak wygląda zmiana uśrednionego poparcia dla pięciu największych partii.

W obliczu zbliżających się eurowyborów, pytanie o poparcie dla partii politycznych to temat aktualny i ciekawy.

Od kilku miesięcy wolontariusz, Paweł Wiechucki, pracował nad agregatorem sondaży. Otwartym repozytorium wyników poparcia dla partii politycznych. Pierwsza wersja jest już gotowa. Zapraszamy na stronę http://smarterpoland.pl/sondaze aby dodawać wyniki nowych sondaży i pobierać dane o już wprowadzonych sondażach.

Na razie udało się zebrać w miarę kompletne dane dla TNS Polska i SMG KRC. Na ich bazie zbudowałem poniższą uśrednioną i wygładzoną ocenę poparcia partii politycznych. Jak widzimy mamy przełomowy punkt w którym dwie największe partie mają bardzo zbliżone poparcie. Ciekawe jak dalej potoczą się ich losy?

Każda kropka to wynik jednego sondażu. Krzywe to informacje o uśrednionym i wygładzonym trendzie.

Zapraszamy do uzupełniania danych o sondażach dla CBOS i Homo Homini, szczególnie z okresu ostatniego roku. Będzie można uzupełnić powyższe analizy o dane z pozostałych instytucji badania opinii.
http://smarterpoland.pl/sondaze.

6 thoughts on “Zmiany w poparciu dla partii politycznych. Zrównanie dwóch największych partii?”

 1. O tak! Świetne!

  Mam nadzieję, że kiedyś przyjdzie czas, że każda szanująca się firma badawcza będzie publikować wyniki z badań (np. wyborczych) poprzez jakieś API, albo przynajmniej wystandaryzowany RSS…

  1. @seraf, ciekawy projekt. Szkoda że nie udostępniasz na bieżąco zbieranych danych, więcej osób mogłoby testować modele.
   Predykacja poparcia dla partii to nawet ciekawe zajęcie na projekt zaliczeniowy dla studentów z szeregów, modelowania, czy regresji
   (np na dzień przed publikacją wyników sondaży studenci musieliby przewidzieć jak najdokładniej ten wynik)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *