Zmiany w poparciu dla partii politycznych. Zrównanie dwóch największych partii?

We wrześniu poprzedniego roku, we wpisie Poparcie dla ,,wielkiej piątki” w ostatnich dwóch latach pokazywałem jak wygląda zmiana uśrednionego poparcia dla pięciu największych partii.

W obliczu zbliżających się eurowyborów, pytanie o poparcie dla partii politycznych to temat aktualny i ciekawy.

Od kilku miesięcy wolontariusz, Paweł Wiechucki, pracował nad agregatorem sondaży. Otwartym repozytorium wyników poparcia dla partii politycznych. Pierwsza wersja jest już gotowa. Zapraszamy na stronę http://smarterpoland.pl/sondaze aby dodawać wyniki nowych sondaży i pobierać dane o już wprowadzonych sondażach.

Na razie udało się zebrać w miarę kompletne dane dla TNS Polska i SMG KRC. Na ich bazie zbudowałem poniższą uśrednioną i wygładzoną ocenę poparcia partii politycznych. Jak widzimy mamy przełomowy punkt w którym dwie największe partie mają bardzo zbliżone poparcie. Ciekawe jak dalej potoczą się ich losy?

Każda kropka to wynik jednego sondażu. Krzywe to informacje o uśrednionym i wygładzonym trendzie.

Zapraszamy do uzupełniania danych o sondażach dla CBOS i Homo Homini, szczególnie z okresu ostatniego roku. Będzie można uzupełnić powyższe analizy o dane z pozostałych instytucji badania opinii.
http://smarterpoland.pl/sondaze.

6 thoughts on “Zmiany w poparciu dla partii politycznych. Zrównanie dwóch największych partii?”

 1. O tak! Świetne!

  Mam nadzieję, że kiedyś przyjdzie czas, że każda szanująca się firma badawcza będzie publikować wyniki z badań (np. wyborczych) poprzez jakieś API, albo przynajmniej wystandaryzowany RSS…

  1. @seraf, ciekawy projekt. Szkoda że nie udostępniasz na bieżąco zbieranych danych, więcej osób mogłoby testować modele.
   Predykacja poparcia dla partii to nawet ciekawe zajęcie na projekt zaliczeniowy dla studentów z szeregów, modelowania, czy regresji
   (np na dzień przed publikacją wyników sondaży studenci musieliby przewidzieć jak najdokładniej ten wynik)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *