Lektury szkolne

Pracuję właśnie nad kilkoma esejami o wizualizacji danych. Ponieważ chciałbym by były one bogate w przykłady, tworzę przykładowe wizualizacje danych. Jednym z ciekawszych pomysłów od pierwszych czytelników jest graficzne przedstawienie lektur szkolnych. Dziś chciałbym opisać pierwsze podejście do tego tematu.

Lektur jest wiele, ograniczmy się więc tylko do liceum i do okresu od roku 1700 do współczesności. Nauczyciele mają pewną swobodę w wyborze lektur, w przypadku poniższej prezentacji wybór lektur dodatkowych został dokonany przez Panią Prezes Fundacji.

Co mamy na wykresie? Czerwona kropa to lektura, a jej pozycja na osi OX odpowiada dacie pierwszej publikacji. Lektury są podzielone na polskie i zagraniczne, choć nie zawsze ten podział jest oczywisty. Szarymi prostokątami zaznaczono okres życia autora lektury.

Na podstawie tej prostej w sumie prezentacji opowiedzieć można kilka ciekawych historii z życia autorów.

  • Dlaczego Proces został opublikowany po śmierci Franza Kafki?Franz Kafka pisał „do szuflady”, a jego dzieła znamy tylko dlatego, że jego przyjaciel, Max Brod, nie posłuchał jego ostatniej woli  i ich nie spalił.
  • Co łączy Słowackiego, Mickiewicza, Borowskiego i Baczyńskiego?Wszyscy oni napisali dzieła, które stały się lekturami szkolnymi przed 30. rokiem życia.
  • Czy Johann Wolfgang Goethe napisał Fausta po osiemdziesiątce?Tak, ponieważ Goethe tworzył Fausta przez całe dorosłe życie, a drugi tom został wydany dopiero po jego śmierci.

Mapę wszystkich lektur pobrać można klikając na rysunek powyżej.

5 thoughts on “Lektury szkolne”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *