Randy Pausch a Super Belfrzy

Niedawno trafiłem na książkę ,,The Last Lecture” autorstwa Randyego Pauscha. Zaciekawiony tym co przeczytałem, znalazłem dwa wykłady tego wykładowcy ,,Last Lecture: Achieving Your Childhood Dreams” (motywator) i Time Management (jak zarządzać czasem). Oba bardzo mi się podobają, lubię oglądać takich charyzmatycznych pasjonatów.

Oba filmy są umieszczone poniżej, oba są moim zdaniem warte obejrzenia. Randy Pausch w wieku 47 lat dowiedział się, że ma raka trzustki i kilka miesięcy życia. W ciągu tych kilku miesięcy, będąc na chemioterapii, wygłosił kilka wykładów, napisał książkę, udzielał wywiadów. Wywiady i wykłady o tym jak żyć w pełni, jak realizował sowje marzenia, jak zarządzał czasem i dlaczego to bardzo ważne. O tym jak pokonywał przeszkody, wydawałoby się nie do pokonania [np. pracując jako naukowiec dla Disneya, występując w Star Treku, prowadząc zajęcia z HCI].

Podkreślał przy tym, że poprowadził te wykłady dla swoich kilkuletnich dzieci, po to by dowiedziały się jakim był człowiekiem. W jednym z wywiadów powiedział jednak coś co bardzo mnie urzekło i jest moim zdaniem prawdziwym motorem jego niezwykłej aktywności, niezwykłej jak na sytuacje w której się znalazł. Powiedział, że w tych ostatnich miesiącach życia poprowadził wykłady, wygłosił mowę inauguracyjną dla studentów, ponieważ to są rzeczy dla których żył. Śpiewak żyje dla śpiewania, malarz dla malowania, a wykładowca akademicki dla wykładania. To jest czynność w której znajduje realizacje. A przynajmniej on znalazł.

Jakiś czas temu mieliśmy dzień nauczyciela. SuperBelfrzy z tej okazji przygotowali filmik ,,Jestem nauczycielem. Lubie To”.

Dlaczego o tym piszę? Spotykam się czasem z postawami, że prowadzenie zajęć na uczelni to niemiły obowiązek odciągający od tego co ważne/z czego są pieniądze/z czego jesteśmy rozliczani, czyli badań naukowych/pracy w biznesie/czegoś innego. Cieszy mnie każdy sygnał pokazujący ludzi, którzy wykładają, bo to jest ich życie i kierunek w którym chcą się rozwijać.

Więcej pozytywnych przykładów proszę!

Poniżej filmy o których pisałem powyżej.

Last Lecture: Achieving Your Childhood Dreams

Time Management

Jestem nauczycielem. Lubie To

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *