Kategoryzacja jednostek, nauki humanistyczne i społeczne

Wczoraj przedstawialiśmy ocenę parametryczną jednostek w kategorii nauk ścisłych, dziś przyjrzymy się naukom humanistycznym i społecznym.

Poniżej przedstawiamy wykresy punktowe przedstawiające po dwa z czterech kryteriów oceny. Gdyby te wykresy się nie wyświetlały, to można je zobaczyć bezpośrednio pod tym adresem i tym adresemchrome wystarczy odświeżyć stronę, w feedly trzeba przejść na stronę bloga).

Oglądając wyniki dla osiągnięć naukowych i potencjału naukowego jednostek widzimy, że potencjał naukowy miał znacznie mniejszy wpływ na ocenę niż osiągnięcia. W przeciwieństwie jednak do nauk ścisłych, gdzie kolory kropek a tym samym kategorie były wymieszane, w tym przypadku wyraźnie końcowa ocena zależy głównie od osiągnięć naukowych.

Przesunięcie kursora nad punktem wyświetli nazwę jednostki.

Porównując materialne efekty działalności i pozostałe efekty działalności rzuca się w oczy pozycja IBE, która deklasuje konkurencję.

Przesunięcie kursora nad punktem wyświetli nazwę jednostki.

Dwie zmienne, które najczęściej ważyły na końcowej ocenie to osiągnięcia naukowe oraz pozostałe efekty.

Co ciekawe, w tym przypadku widzimy jak kroki wyraźnie układają się w cztery warstwy. Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja w naukach ścisłych.

W tym przypadku oceny wydają się być bardziej ,,jednowymiarowe”. Wyżej oceniane jednostki mają wyższe średnie oceny niż niżej oceniane. Jak wczoraj widzieliśmy, dla nauk ścisłych sytuacja jest zupełnie inna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *