Jak długo czeka się w kolejce do lekarza

Czy wiecie ile jest ośrodków świadczących opiekę zdrowotną, w których w kolejce czeka się średnio dłużej niż rok? [średnia liczona z osób, które się doczekały]
Postaramy się na to pytanie dziś odpowiedzieć.

NFZ publikuje szalenie ciekawe dane o długości kolejek w podziale na województwa, ośrodki, typy zabiegów. [Dane do pobrania ze strony http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=2&dzialnr=1&artnr=1156]. Dane są łatwe do obróbki [wielkie brawa za to]. Na tych danych pracuje dwójka moich dyplomantów i jeden wolontariusz Fundacji, jak będą tylko mieć ciekawe wyniki to je tutaj pokażemy. [Nad czym pracują? Czy chcielibyście zobaczyć jak czas czekania na specjalistę zmienia się w odlwgłości od Waszego domu? Może czasem warto przejechać kilka kilkometrów by skrócić czas czekania w kolejce o kilka miesięcy?].

W między czasie, dla obudzenia apetytu, pokażemy rozkłady czasu czekania w kolejkach dla województwa mazowieckiego. Rozkłady pokazujemy wykresami pudełkowymi. Komórki świadczące usługi zostały posortowane zgodnie z medianą średniego czasu oczekiwania. Im szerszy wykres pudełkowy tym więcej jest komórek świadczących tego typu usługi. Niektóre wykresy są jednopunktowe, oznacza to że tylko jedna komórka świadczy takie usługi [w województwie mazowieckim].

Poniższe czasy dotyczą tylko przypadków stabilnych. Ciągła linia oznacza okresy roczne, przerywana półroczne a kropkowana dwumieisęczne. Dane wyglądają na bardzo atrakcyjne, mam nadzieje że są też dobrze oczyszczone [czego jednak nie sposób sprawdzić zza biurka].

Świadczenia specjalistyczne

W zdecydowanej większości ośrodków świadczących świadceznia specjalistyczne okres czekania jest poniżej czterech miesięcy. Niechlubne wyjątki często dotyczą schorzeń endokrynologicznych.

Procedury medyczne

Choć to brzmi niewiarygodnie średni czas oczekiwania w niektórych ośrodkach przekraczał trzy lata!
W przypadku procedur medycznych takie problemy dotyczą głównie stawu biodrowego, kolanowego i zabiegów soczewki oka.

Rehabilitacja lecznicza

W wielu oddziałach na rehabilitację czeka się ponad rok. Z drugiej strony widzimy duży rozrzut, bo poza ośrodkami gdzie na rehabilitacje czeka się nawet ponad dwa lata, są też takie w których okres oczekiwania jest poniżej dwóch miesięcy.

Leczenie stomatologiczne

Ponad dwuletnie kolejki na wizyty u specjalistów stomatologów też brzmi niewiarygodnie. Dotyczy to jednak niewielkiej liczby oddziałów, zdecydowana większość rozkładu znajduje się poniżej 6 miesięcy.

Opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień

Leczenie szpitalne

Opieka dlugoterminowa

Programy lekowe

8 thoughts on “Jak długo czeka się w kolejce do lekarza”

 1. Dobra robota!
  Chciałoby się wziąć dane dla całej Polski i umieścić na mapie. Aaaa, zapomniałem, że trzeba mieć licencję 🙂

 2. Bardzo dobra robota i ciekawy temat. Wniosek, który nasunął mi się wcześniej a teraz zdaje się to potwierdzać, to niesamowity rozrzut kolejkowy. W jednym mieści na usługi X można czekać w niektórych placówkach 2 lata a w niektórych kilkanaście dni.

 3. Bardzo mi się podoba to, że prezentacja tych danych została pokazana na tyle różnorodnych sposobów. Niestety pomimo tego, że NFZ raportuje takie wspaniałe dane to podchodziłbym do wnioskowania na ich podstawie „delikatnie” z dystansem. Miałem okazję korzystać z danych z tych raportów. Posiadam dane raportowane w bazie od stycznia 2013 roku (oczywiście za okres w którym te raporty publikowali, bo oczywiście pomimo deklaracji, że będą publikowane co miesiąc aż 2 razy nie wywiązali się z tego).

  Główny problem polega na tym, że NFZ otrzymuje te dane od jednostek. Pomimo tego, że takie raporty są obowiązkowe dla każdego z ośrodków, bardzo często zdarzają się braki na dany miesiąc. Długoterminowa analiza pokazuje, że można przypuszczać iż duża część z tych raportów jest uzupełniana na prędce na kolanie przez lekarza, który z pamięci wrzuca wartości.

  W każdym razie aby można było wyciągać z raportów NFZ jakieś prawdziwe i przydatne wnioski proponowałbym jedno z dwóch rozwiązań jakie przychodzą mi na myśl. Przeanalizowanie danych z dłuższego okresu: imputacja luk w danych, korekta błędnych wartości (prawdopodobnie błędnych, w każdym razie niektóre wyglądają jakby były 10x za duże), czyli ogólnie dogłębna analiza tych danych w okresie długoterminowym, a dopiero potem można robić wykresy, mapki etc i na ich podstawie coś wnioskować. Drugi pomysł jest taki aby zwalidować wyniki w oparciu o podobne raporty tworzone przez inne źródła. Przykładowo http://www.korektorzdrowia.pl/barometr/o-barometrze-whc/ . Może metodyka nie jest idealna i nie ma danych z rozbiciem na ośrodki ale wydaje mi się, że jest to dobre źródło porównania wyników.

 4. Witam, popracowałem trochę na tych danych, przy czym mam dostęp do wszystkich zrzutów począwszy od lutego 2012 roku i dochodzę do wniosku, że dane nie są łatwe w obróbce. W szczególności, gdy chcemy dokonać jakiejś imputacji – duża część ośrodków nie robi co miesięcznej sprawozdawczości i dane są nieaktualne (można powiedzieć, że przy założeniu, że nieaktualna dana to brak danych mamy prawie 27% braków dla endoprotezoplastyki stawu biodrowego i raczej taki wysoki odsetek przekłada się na inne świadczenia). Literówki w adresach, literówki w nazwach, brak spójności w nazwach świadczeń, zdublowane wpisy! Pominę już jeden mankament wspaniałej średniej – średni czas oczekiwania to średnia czasów pacjentów u których zostało wykonane świadczenie w ciągu ostatnich 6 miesięcy a co za tym idzie zero zeru nierówne.

  Tak tylko zwracam uwagę, że nie wystarczy tylko wrzucić do R i podziwiać wyniki, bo są one obarczone dużym błędem bez odpowiedniej przeróbki zbioru danych.

  1. Ech, to było 4 lata temu. Poszukam kodu i jeżeli znajdę wrzucę na Githuba. A jeżeli nie znajdę to akurat dobry pomysł na projekt dla studentów z programowania w R.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *