Polowanie na błędy na wykresach

Dziś o dwóch wykresach znalezionych przez Krzyśka T. Wykresy z różnych źródeł i z różnymi problemami.

Zaczniemy od wykresu z artykułu przygotowanego przez firmę Sedlak&Sedlak opublikowanego w gazecie praca ,,Najniżej opłacane stanowiska w 2012 roku”.

Mamy świeży przykład na problemy generowane przez wykresy 3D. Najłatwiej je zauważyć dla wartości 1800. W innym miejscu jest etykieta na osi OX, w innym miejscu kończy się słupek przedstawiający 1800 i w innym miejscu jest linia pomocnicza odpowiadająca wartości 1800. Na zachodzie pseudo 3D jest już niemodne (patrz nowe loga systemu Windows i przeglądarki Chrome) pozostaje czekać aż zniknie też z wykresów.

Można też czepiać się tytułu wykresu. Przedstawiona jest nie mediana najniżej wynagradzanych stanowisk, ale przedstawione są stanowiska dla których mediany wynagrodzeń są najniższe. Btw: wyniki tych badań oparte są o ankietę wypełnianą przez internet.

Kolejny przykład pochodzi z portalu mojeinwestycje.interia.pl i artykułu ,,Rada Polityki Pieniężnej podjęła bardzo ważną decyzję”.

Przyglądając się chwilę można zauważyć, że 233 w pewnym miejscu jest wyraźnie wyżej niż 237.

Uzależniające hobby 😉

5 thoughts on “Polowanie na błędy na wykresach”

 1. Kontynuując chlubną tradycję Internetu, napiszę komentarz w którym wytykam błąd w zupełnie nieistotnym szczególe, całkowicie ignorując przy tym resztę artykułu i jego meritum.
  Otóż nie chodzi o logo Microsoftu, które nigdy nie było w pseudo 3D, ale o logo systemu operacyjnego Microsoft Windows.
  Dla porównania:
  – ewolucja logo Microsoftu: http://hexus.net/media/uploaded/2012/8/e2805174-ad5c-4371-9da5-64a1844fee20.png
  – ewolucja logo Windowsa: http://freetechnotips.files.wordpress.com/2012/08/5.jpg
  Nawiasem mówiąc, ten drugi obrazek to też niezły przykład kłopotów przy wizualizacji informacji.

 2. Na drugim wykresie 233 to najprawdopodobniej literówka, która jednak pozwala docenić trud ręcznego nanoszenia etykiet na wykres (mam nadzieję wygenerowany automatycznie… czy nie?)

  1. Pewnie literówka, która, tak jak piszesz, najprawdopodobniej wynika z ręcznego nanoszenia etykietek. Ale nie wiem, dlaczego te etykietki są nanoszone ręcznie. Mało to wydajne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *