Wyniki konkursu na najgorszą wizualizację danych 2012 i pierwszy kandydat do edycji 2013

Czas zakończyć konkurs na najgorszą wizualizację z roku 2012. Wyniki ankiety internetowej poniżej. Najwięcej głosów zebrał wykres z raportu ,,email marketing”. Przedstawicielowi firmy GetResponse (która opracowała ten raport) wysyłam jako nagrodę dyplom i książkę Edwarda Tuftego ,,The Visual Display of Quantitative Information”.

Moimi faworytami były wykresy z raportów opracowanych przez ministerstwa lub GUS, od tych instytucji chciałoby się oczekiwać więcej niż od zwykłych firm. No nic, w tym roku nie wygrały, zobaczymy co będzie za rok.

W każdym razie wszystkim nominowanym gratuluję a głosującym bardzo dziękuję.

Mam nadzieję, że w roku 2013 uda nam się znaleźć równie ciekawe grafiki.
Jedną taką już dostałem od Piotra S. Grafika pochodzi z wersji papierowej gazety, ale w wersji elektronicznej dostępna jest tu.
Problemy z osiami?
Nie należy porównywać długości słupków dla zysków ZUS i OFE, ponieważ prawy wykres ma 2,5 razy węższą oś poziomą (przez co częsty 14% zysk wygląda słabo w porównaniu do 12% z ZUS).
Z jakiegoś powodu uznano, że nie warto wyrównać słupków w wierszach i tak po lewej stronie mamy trzynaście słupków (lata 2000-2012) a po prawej na tej samej przestrzeni dwanaście słupków (lata 2000-2011).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *