Czego chce premier, czyli co IBM Many Eyes widzi w przemówieniu premiera Donalda Tuska.

Drugie expose premiera Donalda Tuska wywołało sporo komentarzy. W mediach znajdują się analizy jak czytać gesty premiera, czy premier stał na jednej czy dwóch nogach, czy był zmęczony, czy był pewny siebie itp.
Aby uzupełnić te szczegółowe analizy przyjrzymy się treści wystąpienia.

Nie było by tego wpisu, gdyby nie trzy wydarzenia: 1) w czwartek studenci na proseminarium opowiadali o ciekawych wizualizacjach przemówień Mitta Romneya i Baracka Obamy, 2) nasz premier wygłosił expose, które wywołało sporo komentarzy, 3) od dawna noszę się z zamiarem bliższego poznania IBM Many Eyes, portalu który pozwala np. na wizualizację tekstu.

Korzystając z modułu o nazwie 'Word Tree’ można pokazać kontekst w którym w danym tekście pojawia się pewne słowo lub sekwencja słów. Poniżej drzewo kontekstów w których premier używał słowa ,,chcę” w swoim wystąpieniu.
Klikając na ten obrazek otworzy się interaktywne narzędzie, w którym można wpisać dowolne inne słowo i zobaczyć w jakim kontekście się ono pojawiało.

Jeżeli dla jakiegoś słowa znajdziecie ciekawy kontekst to napiszcie o tym w komentarzach.

6 thoughts on “Czego chce premier, czyli co IBM Many Eyes widzi w przemówieniu premiera Donalda Tuska.”

 1. Choć tagcloudy można uważać za szkodliwe (vide np. http://www.niemanlab.org/2011/10/word-clouds-considered-harmful/ ) – to w oprogramowaniu nad którym pracujemy wykorzystujemy je w niektórych aspektach wizualizacji.

  Tutaj przykład (dynamiczny) expose z tego roku: http://www.luminis-research.com/expose12/
  A tu rok temu (jeszcze statycznie): http://www.luminis-research.com/pl/aktualnosci/expose-premiera-tuska-o-czym-tak-naprawde-bylo/

  Za każdym razem, wyrażenia kluczowe wybierane są za pomocą mechanizmu biorącąego pod uwagę istotność raczej niż bezpośrednią częstość występowania wyrażenia.

  1. Ta dynamiczna chmura słów faktycznie wygląda na szkodliwą 😉 wszystko się trzęsie.
   Statyczne chmury słów mają ten problem, że wyglądają efektownie ale informacji niosą umiarkowanie dużo.
   Ale przynajmniej przyciągają uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *