Statystyczna analiza Euro 2012, Twitter i niespodzianki

Streszczeniem tego wpisu jest cytat ze świetnej książki ,,A mathematician reads the newspaper”, mianowicie: ,,You can only predict things after they’ve happened” (technicznie jest to powiedzenie Ionesco).

Jakiś czas w tym wpisie ,,Premier League a opowiadanie historii bazując na danych” odnosiłem się do bloga zaprzyjaźnionej firmy, opisującego analizy wypowiedzi z Twittera podczas Premier League.

Podobne analizy wspomniany zaprzyjaźniony oddział R&D IBM z Warszawy prowadzi podczas Euro 2012 na swoim blogu. Dzisiaj przekopiuję stamtąd jeden z ciekawszych podsumowań. Roi się od liczb, co jest raczej wadą niż zaletą, ale pomimo to przyjemnie się je ogląda. Oryginalny wpis jak i więcej analiz dotyczących Euro znaleźć można na wspomnianym wyżej blogu.

Co zostało zrobione? Na podstawie wypowiedzi na Twitterze oceniano jakie wyniki typują internauci a następnie zestawiono predykcje internautów z wynikami meczów.

Interesujące jest to, że wyniki pewnych meczów było łatwo odgadnąć (remis Włochy – Chorwacja, wygrana Włoch nad Irlandią) a inne były sporą niespodzianką dla internautów (wynik meczu Holandia – Dania czy Francja – Szewcja).

Ciekawe na ile opinie z Twittera są zgodne z zakładami bukmacherskimi. Może to i pomysł na biznes dla kogoś lubiącego ryzyko?

 

 

4 thoughts on “Statystyczna analiza Euro 2012, Twitter i niespodzianki”

  1. Ciekawostka: wchodzimy na tego IBMowskiego bloga, usiłujemy dodać komentarz, i co nam zaleca IBM? „Recommended browsers: Internet Explorer 7.x, Mozilla Firefox 2 – 3.6.x”. Buhahaha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *