Fundacja poszukuje wolontariuszy i stażystów do realizacji kilku interesujących projektów.

Uprzejmie proszę o przesłanie tej informacji osobom, które mogą być zainteresowane lub znać kogoś kto byłby zainteresowany takimi praktykami. Kandydaci na stażystów i wolontariuszy proszone są o kontakt mailowy na adres P.Biecek@mimuw.edu.pl.

Podczas proponowanego stażu można rozwinąć umiejętności związane z gromadzeniem danych (parsowanie stron, wczytywanie danych z różnych źródeł i formatów), przechowywaniem danych, eksploracją i przetwarzaniem danych (czyszczenie danych, programowanie), wizualizacją danych (statyczną i dynamiczną) oraz wyciąganiem wniosków/historii z danych. Szczególnie polecamy takie praktyki osobom zainteresowanym informatyką, statystyką, matematyką lub dziennikarstwem.

Fundacja istnieje od roku, jej misją jest zwiększanie potencjału społeczeństwa w obszarze rozumienia, czytania, przetwarzania i prezentacji danych/informacji. Wierzymy, że na solidnych danych można budować lepsze decyzje. Chcemy rozwijać umiejętności zarówno osób przetwarzających i publikujących dane jak i osób czytających zestawienia, raporty, wizualizacje. Planujemy osiągnąć ten cel wytykając błędy i niezrozumienie w komunikacji z użyciem danych, eksponując dobre przykłady solidnej komunikacji/prezentacji informacji oraz tworząc przestrzeń na wymianę doświadczeń, wrażeń, opinii.

Projekty planowane na najbliższe miesiące związane są z badaniem rzetelności i wiarogodności wykresów i wizualizacji przedstawionych przez media. Po prześledzeniu aktualnych oraz archiwalnych artykułów planujemy przygotować zestawienia pokazujące czy, a jeżeli tak to na jakie błędy i przekłamania narażony jest czytelnik. Również na ile przedstawiane liczby są wiarygodne i zgodne z alternatywnymi źródłami. Jeden z pod projektów dotyczy np. badania zgodności sondaży poparcia dla partii wykonywanych przez różne instytucje badawcze.

3 thoughts on “Fundacja poszukuje wolontariuszy i stażystów do realizacji kilku interesujących projektów.”

  1. Jak na razie większość chętnych jest spoza Warszawy, więc prawdopodobnie współpraca będzie online, z użyciem jakiegoś narzędzia, które pomoże w pracy bardziej niż email. Poczekam jeszcze tydzień na ustabilizowanie listy chętnych i wtedy łatwiej będzie określić formę.

   Z pewnością wiele rzeczy można robić zdalnie,
   ale chciałbym pod koniec zorganizować sesję spisywania wyników postaci wpisów na blogu / artykułów.
   Najlepiej w formie mini-warsztatów z udziałem doświadczonych dziennikarzy by poprawić umiejętności związane z komunikacją z użyciem danych.

   Ponieważ jednak jest to eksperyment więc na razie nie wykluczam żadnej możliwej formy, zobaczmy co i jak będzie działać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *