Animacje są złe, czyli czym jest ,,change blindness”

Większość osób słyszała o ślepocie barw (ang. color blindness). Problem dotyka kilku procent populacji, najczęściej mężczyzn. Osoby chore mają problem z rozpoznawaniem barw. Z tego też powodu dobre reguły doboru kolorów odradzają używania skali rozpinającej się od czerwieni do zieleni. To zalecenie namiętnie ignorują osoby pracujące z mikromacierzami, które z uporem wartym lepszej sprawy przedstawiają zmiany ekspresji genów na skali zielony – czarny – czerwony.

Do niedawna nie słyszałem jednak o ang. change blindness, czyli nieumiejętności zauważenia zmiany, np. gdy ta zachodzi powoli. Okazuje się, że jest wiele przykładów pokazujących, że w pewnej sytuacji spora część populacji nie zauważa się zmiany, nawet jeżeli jest ona duża.

Kilka przykładów:

  • Ten filmik obrazuje sytuację, gdy badana osoba nie zauważa, że zmienia się jej rozmówca! Trudno w to uwierzyć? Ponoć dotyczy to 50% badanych. Warto zobaczyć filmik.
  • Ten filmik pokazuje płynne przejście pomiędzy dwoma obrazkami różniącymi się znaczącym elementem, a jednak spora część osób nie jest w stanie tej zmiany zauważyć jeżeli zachodzi ona wystarczająco wolno.
  •  Ten filmik pokazuje jak w zależności w który element wykresu patrzymy zmienia się nasza percepcja zmiany kolorów.
Wniosek? Animacja jest często atrakcyjna graficznie, ale wiążą się z nią problemy percepcji. Projektując animację gdy wiemy co ulegnie zmianie możemy mieć problemy w zrozumieniu czy tę zmianę zauważy ktoś, kto nie wie na który element zwracać uwagę. Wniosek jest taki, że w infografikach należy ją stosować z wyjątkową ostrożnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *