Kilka dni temu przy okazji wpisu http://smarterpoland.pl/index.php/2011/12/kobieta-menedzer-a-szansa-na-sukces/ w komentarzu od @Analfabeta pojawiła się sugestia by przedstawić te dane na wykresie radarowym.
Zobaczmy więc jak wyglądać będą te dane na wykresie radarowym, poniżej informacja o tym które elementy są ważne do osiągnięcia sukcesu zaprezentowana w kolorach na wykresie radarowym.
Kod w programie R za pomocą którego można taki wykres wygenerować znaleźć można tutaj.
Który element został uznany za ważny a procent wskazań wykonanych przez kobiety.
Elementy uznane za ważne do osiągnięcia sukcesu w opinii mężczyzn i kobiet.
Jak wyżej, ale nie łączymy punktów linią, poprawniej ale trudniej się czyta.
Tutaj zamiast funkcji lines używamy polygon dzięki czemu mamy wypełnione ,,radary”.
Cos dziwnego si dzieje z tymi wykresami (albho przynajmniej legendami). np. w kwestii dyspozycyjności najpierw kobiety stanowią mniejszość (38%) a od drugiego wykresu większość (370/598). Na pierwszy rzut oka wygląda to na podmienioną legendę, ale nie sposób stwierdzić która jest dobra a która zła…
Dzięki, ostatnie trzy wykresy mają zamienioną legendę. Już poprawiam
Lepiej. Szczególnie wykres drugi (połączone punkty) i czwarty (poligonalny). Kolory chyba pomagają. Niewykluczone, że pomógłby jeszcze „okrąg” o promieniu np. 750. Uwydatniłby nierówności „promieni”. Ale i tak widać, że mężczyźni i kobiety różnią się preferencjami. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że mężczyźni preferują grupę cech związanych bezpośrednio z osiągnięciem celu, a kobiety – z procesem dochodzenia do celu. Ale wystarczyłoby przegrupować te „preferencje”, zmieszać je, ułożyć w innej kolejności, i już nie dopatrzylibyśmy się żadnej sensownej różnicy, poza tą, że … się różnią.
A więc problemem w tych wykresach nie są wcale wykresy, ale … potraktowanie tematu przez badaczy. Tak to jest, gdy podchodzi się do tematu z gotowym już wynikiem…