Podobieństwa pomiędzy uczelniami wyższymi w Polsce

Kilka dni temu dodalem do listy zbiorow danych wyniki rankingu szkół wyższych wykonanegp przez Gazetę Rzeczpospolita.

Redaktrzy gazety wykonali świetną pracę wyznaczając wartości 32 charakterystyk podzielonych na 6 grup (prestiż, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki studiowania i umiędzynarodowienie) dla 90 uczelni wyższych. Niestety plan zrobienia rankingu nie jest zbyt trafiony, trudno uporządkować jakkolwiek sensownie 90 uczelni z których większość ma różne profile kształcenia.

Naszym celem na dziś jest przyjrzenie się bliżej tym danym, może uda się znaleźć coś ciekawego w danych a może przynajmniej poćwiczymy wizualizacja wielowymiarowych danych.

Zacznijmy od wykonania hierarchicznej analizy skupień dla uczelni. Krótkie eksperymenty z odległością i metoda łączenia doprowadziły do wyboru odległości euklidesowej i metody lączenia średniego. Dla 90 uczelni zbudowano poniższy dendrogram (wersję pdf tego rysunku znaleźc można tutaj).

Co ciekawego zobaczyć można na tym dendrogramie? W grupach sa ucezlnie o podobnym profilu. Przy każdej uczelni zaznaczono tez pozycje tej uczelni w rankingu Rzeczpospolitej z roku 2011. Pierwsza szóstka uczelni znalazła się w osobnym poddrzewie dobrze separowanym od pozostałych, nie jest to jednak nic szczególnie ciekawego, pewnie we wszystkich kryteriach te uczelnie wypadają wysoko. Ciekawe pozycje to np. małe poddrzewo zawierające SGH i Akademię Leona Koźmińskiego. Te uczelnie znalazły się na różnych miejscach w rankingu Rzeczpospolitej (odpowiednio 9 i 25) a jednak jeżeli chodzi o profile sa bardzo podobne. Inna podobna para to Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (pozycja 34 w rankingu) i Szkoła Główna Służby Pożarniczej (pozycja 86), mimo iż w rankingu znajdują się bardzo daleko od siebie, to jeżeli chodzi o profil kształcenia i nacisk na różne aspekty kształcenia wypadają podobnie.

Dlaczego taki dendrogram może być użyteczny? Załóżmy, że ktoś aplikował na SGH bo miał tam brata i brat twierdzi, że dobrze mu się tam studiowało. Załóżmy tez, że się nie dostał i szuka alternatywy. Alternatywą będzie raczej Akademia Koźmińskiego niż Uniwersyte Medyczny w Poznaniu (który w Rankingu jest na kolejnej, 10. pozycji za SGH).

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *