Najgorszy wykres 2017 roku

Zbliża się Sylwester, czas więc wybrać najgorszą prezentację danych opublikowaną w roku 2017.
Konkurs na najgorszą wizualizację przeprowadzamy co roku od 2012 (edycja 2016, edycja 2015, edycja 2014, edycja 2013, edycja 2012). W tym roku było wiele ciekawych zgłoszeń przesłanych przez facebook, emailem, od studentów przedmiotu Techniki Wizualizacji Danych. Ze zgłoszeń wybrałem 10 niezwykłych wykresów, mogących moim zdaniem śmiało rywalizować o tytuł najgorszego wykresu ever.

Zasada plebiscytu jest prosta. Do końca roku można wskazywać swoje typy na najgorszy wykres, głosując za pomocą ankiety umieszczonej na końcu tego wpisu (w jednym dniu można głosować tylko raz. Jednocześnie można wskazać do 5 kandydatów). Po nowym roku zobaczymy, który wykres otrzymał najwięcej głosów. To on otrzyma tytuł „Zniekształcenie roku 2017”. Aby ułatwić głosowanie, każdy kandydat ma skrótową wpadającą w ucho nazwę.

1. Detale są bez znaczenia

Ten wykres pochodzi z tvn24. Za pomocą słupków przedstawiono nakłady na zdrowie jako % PKB. Co jednak ciekawe, długość słupków wcale nie jest proporcjonalna do prezentowanych liczb. Słupki systematycznie sobie rosną zaznaczając wyłącznie kolejność. Wartość zakodowana przez pierwszy słupek różni się od wartości zakodowanej przez czwarty tylko o 1,2 pp. Różnica pomiędzy dwoma ostatnimi to 1,5 pp. Długość słupków tylko wprowadza w błąd. Wartości liczbowe zostały zignorowane – jak widać to tylko detale.

Screen Shot 2017-10-24 at 21.55.04

2. 12%

Ten wykres pochodzi z benchmarku nvidia. Wygląda na to, że wzrost wydajności jest naprawdę duży (pierwszy słupek jest 3x mniejszy od ostatniego), przynajmniej dopóki nie spojrzy się na oś. Więcej podobnych ciekawych zniekształceń jest opisanych tutaj.

nvidia

3. Gdzie jest Wally?

Mapki (czyli kartogramy) są wspaniałe, wyglądają elegancko, często są kolorowe i jeszcze powodują przyjemne uczucie zrozumienia, przecież ’łał widziałem gdzieś ten kształt – to chyba kontury Polski’.
Do pewnych analiz kartogramy się jednak zupełnie nie nadają, a jedną z nich jest porównywanie dwóch kartogramów.
Np. jak znaleźć istotne różnice na poniższych kartogramach?
Przykład pochodzi z biqdata.

Screen Shot 2017-10-23 at 15.47.11

4. Będzie lepiej!

Wykresy słupkowe to jedna z najprostszych w użyciu technik prezentacji danych. Trudno zrobić je źle, a jednak, poniższy wykres pokazuje, że się da. Prezentuje dane z lat 2016/2017 oraz prognozy. A prognozy nie dość, że są optymistyczne, to jeszcze narysowane w taki sposób…
Źródło

Screen Shot 2017-01-25 at 15.17.38

5. Jak tankować, to tylko na Śląsku

Za Forbes podajemy wykres ze średnimi cenami benzyny w różnych województwach. Gdzieś musi być drożej, a gdzieś musi być taniej, ale czy z poniższego wykresu łatwo odczytać, że maksymalna różnica cen pomiędzy województwami to 5%?

tabelka-ceny-paliw

6. Nie interesuję się

Poniższy wykres pochodzi z portalu oko.press i prezentuje odpowiedzi na pytanie które wydarzenia można uznać za najważniejsze w 2016 roku.
Jeden z nielicznych przypadków w których legenda jest 3 razy większa niż wykres, sam wykres całkowicie nieczytelny, właściwie jedyne co można odczytać to, że na pytanie ,,Które wydarzenie było najważniejsze” w poprzednim roku najczęstsza odpowiedź to ,,Nie wiem, nie interesuję się, nie zastanawiałem się”.

screen-shot-2016-12-31-at-10-12-02

7. Walec

Jak przedstawić cztery liczby by wyglądały poważnie? Dodajmy dwie kategorie, masę cyfr najlepiej nic nie wnoszących i koniecznie pokażmy dane w 3D. Gdy jeszcze zastosujemy różne agregacje dla różnych słupków oraz dwie kategorie, wtedy będziemy mogli być pewni, że z wykresu niewiele da się odczytać.

Żródło wyjaśnia związek tego wykresu ze smogiem w Wadowicach.

Screen Shot 2017-10-24 at 22.04.01

8. Ślub tylko w miesiącu z r i roku z 0

W serwisie Bankier znaleźć można taki zaskakujący wykres przedstawiający liczbę małżeństw.
Z jakichś niezwykłych powodów autor wykresu zdecydował się pomiędzy pomiarami dodać dołki aby wykres był ciekawszy.

Screen Shot 2017-02-14 at 16.38.49

9. Wrocław na tle innych miast

Na portalu wroclaw.pl znaleźć można porównanie finansów Wrocławia z pięcioma innymi dużymi miastami. Dane ciekawe, ale sposób prezentacji dziwaczny (w raporcie jest więcej takich kwiatków). Np. co można odczytać z poniższej szarlotki (podpowiedź, segmenty szarlotki NIE są posortowane po wielkości)?

Screen Shot 2017-12-28 at 01.03.31

10. Będzie impreza

Na portalu biznes.onet umieszczono portret zamożnego Polaka. Poniższy wykres pokazuje rozkład wielkości miesięcznych oszczędności. Nie przypuszczałem, że to powiem, ale: te dane znacznie lepiej byłoby pokazać na wykresie kołowym. A tutaj, skąd te kolory, skąd te wielkości?

kola

Który wykres zasługuje na tytuł ,,Zniekształcenie roku 2017''?

View Results

Loading ... Loading ...

7 thoughts on “Najgorszy wykres 2017 roku”

  1. 2, 5. Czepianie się przycinania słupków to chyba przesada. Szczególnie że w 2 dużą czcionką jest napisane „12% faster”. Z kolei gdyby nie przycinać słupków w 5 to mielibyśmy 16 słupków o niemal takiej samej wysokości. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek pojęcie o benzynie, to wie, że nie ma miejsc w Polsce których byłoby 50 razy taniej niż w innych.
    7. A są jakieś przypadki, gdy zastosowanie wykresu słupkowego 3D to dobry pomysł?
    8. Zasadniczo dołki do dobry pomysł, tyle, że powinny sięgać do 0, a górki – wyrównane (tak, chodzi mi o wykres słupkowy). W ogóle kto wymyślił używanie wykresu liniowego do danych, które się do tego nie nadają?
    9. Ten wykres traktowany jako pojedynczy, faktycznie jest słaby, ale przełączając między wykresami można sobie zobaczyć coś w stylu „to miasto ma stosunkowo małą powierzchnię, ale dużo ludności”. Nie mówię, że to dobre wykresy, ale sądzę, że posortowanie danych w każdym z wykresów pogorszyłoby sytuację.

    1. 2, 5. Do pokazywania danych nie od 0 służy wykres liniowy. Wykres słupkowy z definicji ma odzwierciedlać nie tylko wartości, ale również ich stosunek ilorazowy.

  2. Mnie najbardziej do gustu przypadł wykres „Nie interesuję się”.
    Bije na głowę pozostałe przypadki. A niezależnie od tego może warto przekształcić każdy z tych feralnych wykresów na taki, gdzie lie-factor zmierza do zera, o ile to możliwe. Dydaktyczna wartość konkursu znacznie wtedy wzrośnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *