Wybory w USA

Wyniki wyborów w USA są dalekie od sondaży poprzedzających wybory. Dalekie nawet od exit-polls. Z pewnością analiza przyczyn tych różnic będzie ciekawa (choć analizy po fakcie trudno weryfikować).

Ale poniżej nie będę odnosił się do wyników, ale do sposobu w jaki są prezentowane w serwisach informacyjnych za oceanem.
Trzeba bowiem przyznać, że znaleźć można wiele swietnie przygotowanych wizualizacji ujmujących różne aspekty wyników głosowania. Poniżej kilka przykładów.

New York Times przygotował świetną mapę pokazującą jak zmieniły się wyniki poszczególnych hrabstw pomiędzy tymi a poprzednimi wyborami. Widać przesunięcie sympatii na wybrzeżach w stronę demokratów i olbrzymie przesunięcie sympatii w centralnych stanach.

screen-shot-2016-11-09-at-21-10-18

Wiele świetnych podejść do wizualizacji wyników wyborów i sondaży jest przedstawionych na tej stronie New York Timesa (niektóre podejścia są bardzo pomysłowe).

screen-shot-2016-11-09-at-21-14-45

Poniższa mapa była używana na serwisie fivethirtyeight do zaprezentowania wyników wyborów. Każdy sześciokąt to jeden głos elektorów, jest nawiązanie do geograficznego położenia każdego stanu a jednocześnie informacja jak głosowano.

screen-shot-2016-11-09-at-21-19-41

Google przygotowało interaktywną mapę prezentującą różne problemy związane z głosowaniem.

screen-shot-2016-11-09-at-21-17-14

Ciekawe przykłady wizualizacji wyników sondaży są na stronie The Huffington Post. (a tutaj wyniki wyborów prezydenckich).

screen-shot-2016-11-09-at-21-11-47

3 thoughts on “Wybory w USA”

  1. Niektóre wykresy mapowe robią naprawdę wrażenie ale z tego co przeczytałem to mapy NYT dotyczą poprzednich (i jeszcze wcześniejszych) wyborów, a nie tych aktualnych.

    1. Tak, pierwszy link NYT dotyczy obecnych a drugi link dotyczy poprzednich wyborów. Drugi link jest afaik z 1 listopada, więc pewnie przygotowywali się do prezentacji nadchodzących wyników.
      Ciekaw jestem jak wyglądała by mapa taka jak ta ze strzałkami dla polskich wyborów (ze strzałkami pokazującymi zmianę poparcia na poziomie gminy lub powiatu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *