eRum a IV wydanie ,,Przewodnika po pakiecie R”

Ten miły człowiek na zdjęciu po prawej to Ross Ihaka. Razem z Robertem Gentlemanem ponad 20 lat temu stworzył R na bazie języka S. Dzięki programowi FNP Mentoring miałem możliwość go dwukrotnie odwiedzić.

A piszę o tym, ponieważ właśnie kończę przygotowanie IV wydania ,,Przewodnika po pakiecie R”. Miało ono być już gotowe rok temu, ale jak zacząłem zmieniać to trudno było się zatrzymać.

Co nowego znajdzie się w IV wydaniu? (aż trudno uwierzyć że minęło 10 lat od pierwszej wersji Przewodnika)

Największa zmiana dotyczy rozdziałów wprowadzających, o programowaniu i o wizualizacji. W części o wizualizacji znacząco rozbudowałem opis pakietu ggplot2, do tego doszło kilka stron o pakiecie rCharts.

Część o R zmieniła się bardzo. Początek został przepisany by ułatwić podstawowe operacje osobom dopiero zaczynającym przygodę z R. Na bazie doświadczeń z kursu PogromcyDanych jest tutaj dużo pakietów z tidyverse, oczywiście dplyr, tidyr, knitr czyli wszystko co warto poznać pierwszego dnia pracy z R. Z tej części pousuwałem długaśne tabele z opcjami, zamiast nich znajdziecie więcej przykładów.

Po części wprowadzającej znajduje się część dla programistów. Tutaj opisujemy shiny, tworzenie pakietów, programowanie funkcyjne, debugowanie, profilowanie kodu, system klas S3 i S4 oraz kilka innych przydanych rzeczy.

Część statystyczna zmieniła się najmniej. Niektóre funkcje trzeba było usunąć bo już ich nie ma na CRAN, inne dodałem aby uspójnić opis, ale zmiany są tutaj nieduże. Zmieniła się też trochę topografia. Zniknęły komentarze z marginesów a same marginesy są juz znacznie mniejsze.

Zanim IV wydanie trafi do księgarni, czeka je jeszcze kilka testowych sczytań.

Jeżeli chcesz być pierwszym beta-czytelnikiem z wczesną wersją pdf lub A4 Przewodnika, to śmiało zaczep mnie podczas eRum (już za dwa dni!)!

6 thoughts on “eRum a IV wydanie ,,Przewodnika po pakiecie R””

 1. A gdy ktoś mieszka na drugim końcu świata i nie może jutro być na eRUM to nie będzie mógł w najbliższym czasie poczytać ? 🙁

    1. Nieprecyzyjnie się wyraziłem,
     Trzeba mi wysłać priv email na adres przemyslaw.biecek na serwerze gmail.
     Ustalimy zasady korzystania z wersji elektronicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *