Już niedługo matura…

Już niedługo matury, warto więc przypomnieć aplikację pozwalającą na sprawdzenie jak rozwiązywane były w wybranej szkole zadania na maturze 2015.

Czasem takie zestawienia kryją ciekawe historie.

Po prawej stronie przedstawione są wyniki dla warszawskiego liceum im. Staszica, które specjalizuje się w matematyce i naukach ścisłych. Jeżeli przyjrzymy się jaki procent maturzystów rozwiązało poprawnie zadania, to okaże się, że dla prawie wszystkich zadań mamy skuteczność ponad 90%.
Czyli zdecydowanie wyższą niż średnia w kraju.

Ale (zawsze jest ale ;-)) jest jedno zadanie, gdzie pomyłek było kilkukrotnie/kilkunastokrotnie więcej niż przy pozostałych i jest to trickowe zadanie 8 za jeden punkt (nawiasem mówiąc – wykres funkcji). Gdybym był nauczycielem w Staszicu to porozmawiałbym z maturzystami o tym wykresie.
Choć nie ma co robić z tego powodu tragedii, to zadanie wypadło słabo we wszystkich ,,dobrych liceach” w różnych miastach.

Aplikacja dostępna jest pod adresem http://mi2.mini.pw.edu.pl:8080/SmarterPoland/matura2015/.
Do zbudowania tej aplikacji wykorzystano dane udostępnione przez pakiet ZPD wykonany przez Instytut Badań Edukacyjnych.

4 thoughts on “Już niedługo matura…”

  1. Czy jest gdzieś dostępny kod generujący te wykresy? Aż prosi się o to żeby zapytać jak można te dane przedstawić lepiej – przy tej liczbie zadań i zbliżonych wartościach linie mieszają się, a etykiety nachodzą na siebie.

      1. Zadania do egzaminów zewnętrznych zwykle się wcześniej testuje. Jeśli zadanie „pracuje odwrotnie”, tzn. górne percentyle zdających wypadają na nim najsłabiej, to najprawdopodobniej jest źle sformułowane (o ile nie odpowiedź uznana za prawidłową nie jest po prostu błędna).
        Ciekawym, jak te zadanie 8. wypadło na standaryzacjach organizowanych przez CKE/OKE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *