Barwy partyjne

Screen Shot 2016-03-02 at 11.45.27

TL;DR: Mapa barw partii politycznych

Pracując nad wpisem Gadki posłów zderzyłem się z problemem wyboru kolorów dla partii. Przykładowo kolory PiS i Nowoczesnej są dosyć zbliżone, a pewnie posłowie tych partii nie chcieliby być myleni. Stąd zrodziło się pytanie: jakie kolory wykorzystują różne partie polityczne do identyfikacji?

Na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Szablon:Partie_polityczne_-_kolor znajdują się kody RGB dla rozmaitych partii (link to znalezisko z innego projektu rozdłubanego z Tomkiem Mikołajczykiem i Piotrkiem Migdałem).

Używając pakietu colorspace kody RBG można przekształcić na skalę Luv, z której jedną składową (L, jasność) można usunąć, pozostają dwie składowe, które można przedstawić na wykresie.

Screen Shot 2016-03-02 at 11.45.12

Na powyższym wykresie mamy zaznaczone barwy różnych partii w przestrzeni uv (teoretycznie im bardziej na zewnątrz tym czystszy kolor). Właściwie wyróżniają się cztery grupy, odcienie niebieskiego, zielonego, czerwonego i pomarańczowego. A gdzie fiolet?

Więcej o skali Luv przeczytać można tutaj.

6 thoughts on “Barwy partyjne”

  1. Na drugim wykresie zaznaczone są osie. To składowe u i v ze skali Luv (tak jak na diagramach chromatyczności)

  2. Bardzo fajny wykres. Żeby uzupełnić trochę „sektor fioletowy”, proponuję dodać jeszcze Partię Razem :). RGB: #870F57 , Pantone 235 C, CMYK 20/100/9/42, RAL 4006.

    1. Dodane. Nie wiem dlaczego nie było jej wcześniej. Na wspomnianej stronie wiki Partia Razem jest.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *