Gadki posłów, kto jest aktywny na mównicy, a kto poza nią

TL;DR: Na mównicy najbardziej aktywni są posłowie Nowoczesnej i PSL. Poza mównicą wiele wtrąceń przypada na posłów PiS i PO. Poniższa aplikacja pozwoli Wam zobaczyć jak wyglądają te wtrącenia, ciekawa lektura.

Wspólnie z MamPrawoWiedziec.pl przyglądaliśmy się stenogramom z pierwszych 100 dni działania Sejmu VIII kadencji. Świetnie nadaje się do tego pakiet SejmRP. Sejmowe stenogramy obejmują zarówno wypowiedzi z mównicy, jak i różne wtrącenia z sali.

Jak myślicie, którzy posłowie są najbardziej aktywni na mównicy a którzy poza nią?

Zacznijmy od wykresu dla posłów. Poniżej na osi pionowej zaznaczono liczbę wypowiedzi z mównicy, na osi poziomej liczbę wtrąceń w wypowiedzi innych posłów a kolorem zaznaczono klub.


`archivist::aread(’mi2-warsaw/sejmRP/UseCase/arepo/d56dddf5c697e89d9d31726055b5d0fe’)`

Najwięcej wypowiedzi z mównicy miał Rafał Wójcikowski z klubu Kukiz’15, za nim uplasowała się grupa posłów Nowoczesnej, PSL i kilku z PO. W przypadku wypowiedzi z sali niedościgniona jest Krystyna Pawłowicz, za nią jest grupka posłów PiS i PO.

Jak ta aktywność wygląda w podziale na kluby?
Lewy wykres to wypowiedzi z mównicy, prawy z sali. Kolejność odpowiada średniej na posła.

  

`archivist::aread(’mi2-warsaw/sejmRP/UseCase/arepo/2873479bc4e150c6e0ea7fb972edd502′)`

Zastanawiacie się w jaki sposób posłowie przerywają innym wypowiedzi? Generalnie są dwa rodzaje wtrąceń.

1. Wsparcie dla kolegów z klubu, typu:
Brawo!, Prawdziwe, Tak jest, tak jest, Właśnie, tak jest!

2. Krytyka dla kolegów z innych klubów, typu:
Weź się uspokój, chłopie. Do okulisty! Włącz zegarek. Słuchać, słuchać, może zmądrzejecie. Oj, dziecko, dziecko… Czy ty się, chłopie, słyszysz? Upadł na głowę. To po co mówisz?

Wypowiedzi są bardzo interesujące. Aby łatwiej było je oglądać przygotowaliśmy wyszukiwarkę (oczywiście w Shiny). Poniższa grafika to link to wyszukiwarki.

A dla osób preferujących statyczne raporty, pod tym linkiem, znajduje się knitrowy brudnopis z różnymi przykładowymi analizami. Między innymi robiliśmy analizę w rozbiciu na rodzaj debaty, o trybunale, edukacji, policji itp. Aktywność mierzymy liczbą wypowiedzi lub jej długością itp. Zaletą knitra jest to, że można łatwo odtworzyć częściowe wyniki i samemu dalej popracować z danymi.

5 thoughts on “Gadki posłów, kto jest aktywny na mównicy, a kto poza nią”

  1. Zmieniłam wykresy, wykorzystuję teraz ,,barwy klubowe”.
   Nie wiem czy jest czytelniejsze, ale może łatwiej odczytać (tylko Nowoczesna jest taka blada, ale trudno znaleźć coś innego by się odróżniało).

   1. Są jeszcze takie kolory jak czerwony, fioletowy, żółty ledwo by było widać… Ale ogólnie, fajna analiza

    1. Robiliśmy ze studentami takie analizy. Wyniki są nawet ciekawe tylko nie mam czasu ich spisać.
     Ze smaczków: posłanka Krystyna Pawłowicz jest wciąż numer 1. jeżeli chodzi o liczbę przerwań z sali, ale jest już znacznie mniej aktywna niż na początku kadencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *