Drugie wydanie Esejów trafiło do księgarni internetowych w poprzednim tygodniu.
Jest też dostępne (prawie całe) na stronie http://biecek.pl/Eseje.
Największą zmianą jest dodanie nowego rozdziału o Gramatyce języka wizualizacji danych (głównie ggplot2, ale raczej o logice niż opis konkretnych funkcji). Ten rozdział jeszcze nie jest całkowicie przekonwertowany do formatu HTML, więc na www ukaże się wkrótce. Poniżej krótko opowiem co nowego w pozostałych rozdziałach.
W Perełkach z historii pojawił się nowy podrozdział ,,Polacy nie gęsi”.
Między innymi z informacjami o Atlasie Metod Kartograficznych http://www.educarto.pl/
W rozdziale Percepcja obrazu dodałem podrozdział o obrazach wielostabilnych.
Co to takiego? Obrazy które mają jednocześnie kilka różnych interpretacji. I co gorsze mózg w sposób losowy wybiera sobie jedną z różnych możliwych.
W rozdziale Percepcja Kolorów piszemy o szachownicy Andersona.
Ciekawej ilustracji jak postrzeganie koloru zależy od kontekstu
W rozdziale Od kuchni opisuję jak zazwyczaj pracuję nad wykresami.
Najczęściej zaczynam od szkicu na kartce a dopiero później zaczynam kodować w R.
W rozdziale Info-pomyłka pojawił się zwycięzca tegorocznej edycji wykresu na Najgorszą grafikę 2015 (oczywiście nawiązującą do wyników wyborów).
Rozdział o gramatyce już wkrótce będzie dostępny na tej stronie.
W ostatni piątek (26.02.2016) na konferencji WYBORY POLAKÓW zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne (http://www.pts.org.pl/aktualnosci/pl/1577/konferencja-wybory-polak%C3%93w) pojawiły się głosy, ze bardzo dobrze zrobiłoby prezentacjom, gdyby referenci zapoznali się z „Odkrywać! Ujawniać! Objaśniać! Zbiór esejów o sztuce prezentowania danych” . I rzeczywiście od strony wizualnej większość prezentacji była słaba. Myślę, że ogólnie w polskim środowisku akademickim zbyt mało uwagi poświęca się formie wystąpień i wykładów. Oby publikacje takie jak „Odkrywać! Ujawniać! Objaśniać!…” z czasem to zmieniły.
O rany! To ja to mówiłem! Jednak poeci są genialni! („Spisane będą czyny i rozmowy”)