Międzynarodowe Standardy Komunikacji Biznesowej – The International Business Communication Standards

Screen Shot 2016-01-05 at 02.31.49
TL;DR
1. Konsorcjum IBCS-A pracuje nad zbiorem standardów The International Business Communication Standards
2. Standardy są otwarte i dostępne na licencji CC na stronie http://www.ibcs-a.org/standards
3. Świetny zbiór konkretnych wskazówek do stosowania w komunikacji biznesowej i nie tylko.

Miesiąc temu pisałem o konferencji kontrolerów finansowych. Były nawet wejściówki do wygrania. Konferencja poświęcona była wizualizacji danych w kontrolingu i miała kilka ciekawych elementów. Szczególnie podobały mi się dwa, poniżej opisane.

Pierwszy to ćwiczenie polegające na prezentacjach przed zarządem danych finansowych przez zespoły kontrolerów finansowych.

Prezentacje były połączone z konstruktywnym feedbackiem ze strony zarządu. Kontrolerzy z kilku regionów Polski przedstawiali wyniki przed cztero-osobą grupą praktyków, między innymi prof. Andrzejem Blikle. To ćwiczenie wymagało pewnie nie mało odwagi, ale było bardzo kształcące. Kontrolerzy finansowi to jedno z plemion badaczy danych. A ci mają aspiracje by bazując na danych doradzać zarządowi co robić. Zarząd pod uwagę bierze też otoczkę biznesową. Dobra współpraca na linii zarząd – analitycy jest bezcenna, ale też wcale o nią nie łatwo. Trudno ją też ćwiczyć, ponieważ czas zarządu zazwyczaj jest bardzo cenny, a pewnych umiejętności nie sposób nauczyć się bez ćwiczeń (nie tylko jazdy na rowerze). Tym bardziej było to ciekawe doświadczenie.

Drugi ciekawy element, to prezentacja dr. Jürgena Faissta. Przedstawiał on zbiór standardów w komunikacji biznesowej – The International Business Communication Standards. Obecnie te standardy są rozwijane przez międzynarodowe konsorcjum, a wszystkie opracowane materiały są dostępne na otwartej licencji CC BY-SA na tej stronie.

Standardy oparte są o siedem reguł, które składają się z pod reguł, które w sumie tworzą hierarchiczną siatkę wskazówek jak budować czytelną komunikację biznesową (raporty, prezentacje, wizualizacje).

Między innymi jest wiele wskazówek czego nie należy robić. Poniżej umieszczam kilka ilustracji, wszystkie one dostępne są na licencji CC SA-BY na stronie http://www.ibcs-a.org/standards. Bezcenne dla osób lubiących konkretne porady co robić a czego nie.

IBCS_9

IBCS_8

IBCS_7

IBCS_4

IBCS_5

IBCS_6

IBCS_3

IBCS_2

IBCS_1

One thought on “Międzynarodowe Standardy Komunikacji Biznesowej – The International Business Communication Standards”

  1. Wszystko super, zaintrygowały mnie tylko przykłady z mUSD…. zwłaszcza te z przelicznikiem 1000 kUSD = 1 mUSD. Którą konwencję przedrostków stosują?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *