EksploRacja danych z krokomierza


Dobrze mieć szwagra. Ostatnio dowiedziałem się od niego, że telefony appla wersji 5s i wyżej, mają koprocesor ruchu. Nic nie trzeba włączać, a on (telefon, nie szwagier) non stop liczy kroki, dystans itp. (o ile oczywiście ma się telefon przy sobie).

To czy i od kiedy liczy, można sprawdzić w aplikacji Health. Poniżej zobaczymy jak te dane wczytać do R i zrobić prostą eksplorację. Poniższy kod jest przetestowany dla iphona, ale pewnie z niewielkimi zmianami będzie działał dla danych z telefonów od innych producentów.

Tutaj są instrukcje jak wysłać sobie dane mailem. Otrzymamy je jako plik xml, zacznijmy od ich wczytania.

Po wczytaniu dane są listą wektorów. Małe filtrowanie (pozostawmy tylko pomiary liczby kroków) i zmiana struktury na data.frame.

Dane są zbierane w przedziałach czasowych o różnej długości. Na początek zrobimy małą agregację zliczając liczbę kroków na dzień. Trochę dplyr’a i ggplot2.

Ładny szereg czasowy, ale nie wiele widać. Zróbmy małą dekompozycję.
W przypadku aktywności spodziewam się tygodniowej sezonowości.
Użyjemy funkcji decompose by wyodrębnić składową okresową, trend i reszty.

Na osi OY będziemy oglądać liczbę kroków na dzień.

Składowa sezonowa jest silna (mam różną liczbę zajęć w różnych dniach tygodnia, to pewnie ma jakiś wpływ na ruch) ale najciekawszy jest trend.
Okres pomiędzy 20 a 30 tygodniem to wakacje i kilka wyjazdów połączonych z większą aktywnością.
A później zaczyna się semestr zimowy, aktywność niebezpiecznie spada.

Jak myślicie czy w takich danych jest autokorelacja lub częściowa autokorelacja? Można sprawdzić funkcjami acf i pacf (jest autokorelacja ale niezbyt wielka).

Z takimi danymi można bawić się dalej, np. zobaczyć jak wygląda średnia aktywność wewnątrz dnia. Czy profil aktywności w różnych dniach wygląda inaczej? Sprawdzimy następnym razem.

Wpisy z kategorii Duże i złożone są przygotowane we współpracy z firmą Codilime.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *