.Nowoczesna 3.1, PiS 6.2

W piątek pisaliśmy o metodzie metodzie D’Hondta przydzielania mandatów. Mówi się o niej, że faworyzuje partie o większym poparciu. Ale jak bardzo?

Zobaczmy! Zestawmy sondażowe wyniki wyborów i prognozy rozdziału mandatów.

PiS przy zebraniu 39.1% głosów zbiera 242 mandaty (6.2 mandaty na pp poparcia) a .Nowoczesna przy 7.1% głosów zbiera 22 mandaty (3.1 mandatów na pp poparcia). Praktycznie dwukrotna różnica. Poniżej wyniki dla pozostałych partii.

To wyłącznie prognozy oparte na sondażach. Sprawdzimy jak te proporcje będą wyglądały po podaniu oficjalnych wyników.

6 thoughts on “.Nowoczesna 3.1, PiS 6.2”

    1. Wysokość to poparcie (jest podane po lewej stronie), szerokość to liczba mandatów na pp poparcia, dzięki temu (tak jak w mozajkach) pole jest proporcjonalne do liczby mandatów. Kolejność w pionie odpowiada poparciu.
      Historia dotyczy liczby mandatów na pp poparcia, czyli szerokości. Ta jest oceniana wzdłuż jednej osi poziomej ze wspólnym punktem zaczepienia. Ocena długości jest niezależna od koloru ani pola słupka. Linie pomocnicze ułatwiają dokładne odczytanie/porównanie długości.
      Dodatkowo można zauważyć zależność pomiędzy poparciem a liczbą mandatów na pp poparcia (a więc zwycięzcy są faworyzowani w tej metodzie przydziału mandatów).
      Generalnie 3 historie i 4 cechy na jednym wykresie. Jedynie kolor jest być może zbędny.

    1. @Maciej, pewnie ciekawa, ale jak to zrobić.
      Tj. głosować można było w okręgach i dane są zagregowane do okręgu. Czy przyjąć, że z jednego okręgu wchodzi tylko jedna osoba z największą liczbą głosów? Okręgów jest chyba 41, więc skończy się na 41 osobach (plus rzeź w Warszawie gdzie kandydowała większość szefów partii).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *