Jak oni głosowali – wizualizacja ponad 6000 głosowań w sejmie VII kadencji

Screen Shot 2015-10-18 at 14.23.31

W genetyce często wykorzystywaną wizualizacją są drzewa filogenetyczne. Pokazują one strukturę podobieństwa (np. sekwencji DNA) pomiędzy organizmami, genami czy innymi jednostkami.

Zamiast genów porównywać będziemy posłów, a zamiast DNA weźmiemy profil głosów w kolejnych głosowaniach.

Wykorzystamy drzewa filogenetyczne by pokazać strukturę podobieństwa pomiędzy profilami głosowań posłów. W skrócie: dla każdej pary posłów wybieramy ich głosowania i sprawdzamy czy głosowali podobnie, czy nie. Na poniższym wykresie zaznaczamy podobieństwo za pomocą drzewa. Im bliżej (licząc odległość po gałęziach drzewa) są posłowie, im bliższe połączenie pomiędzy posłami, tym bardziej podobnie głosowali.

Co ciekawego z takich drzew można odczytać?

Zacznijmy od drzewa dla wszystkich głosowań.

Screen Shot 2015-10-18 at 14.23.31

(po kliknięciu drzewo się powiększy)

Patrząc na wszystkie głosowania, widać, że największe różnice są na lini rząd – opozycja. Po stronie rządu, jak się okazuje mamy dwójkę posłów (Jarosław Gowin i Jacek Żalek), którzy choć zazwyczaj głosowali jako posłowie PO (kolor na wykresie odpowiada klubowi w barwach którego dany poseł oddał najwięcej głosów) profilem dosyć odstają od reszty. Ta dwójka zresztą migrowała po różnych klubach, co może tłumaczyć ich niezgodność z linią PO. Po stronie PiS najmniej podobnie do reszty klubu głosowali Górski Artur i Tomaszewski Jan (ten drugi przeszedł zresztą w tym roku do PO).
Ciekawych historii, gdy typowy profil głosowań nie pasuje do ich ,,głównego” klubu, jest zresztą więcej i można je znaleźć w każdym klubie. Wystarczy poszukać.

Gdy się przyjrzeć głosowaniom nad konkretnymi ustawami obrazki potrafią się zmieniać. Np. poniżej graf dla głosowania nad ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Screen Shot 2015-10-19 at 00.05.07

A tutaj wyniki dla głosowania nad ustawą o szkolnictwie wyższym. PO i PSL głosują na tyle zgodnie, są posłowie obu klubów są wymieszani. SLD i TR mają swoje osobne drzewka. Widać też grupki posłów i w PO i w PiS, którzy we wszystkich 53 głosowaniach (tyle było dla tej ustawy) głosowali identycznie (to ci, dla których gałęzie drzewa są bardzo krótkie).

Screen Shot 2015-10-19 at 00.02.14

Jeżeli znajdziecie na tych drzewach jakąś ciekawą historię to dajcie znać. Jeżeli chcielibyście zobaczyć podobieństwo dla innych ustaw to też napiszcie których.

One thought on “Jak oni głosowali – wizualizacja ponad 6000 głosowań w sejmie VII kadencji”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *