Uchodźcy…..

Screen Shot 2015-09-10 at 19.52.51
Pomagać uchodźcom?
Czy, ilu, którym i jak?
Czy 2000 uchodźców znacząco zmieni naszą rzeczywistość?
Zestawmy te 2000 z jakimiś liczbami.

Nie jest tak, że do Polski nigdy nie przybywały duże fale uchodźców. W latach 1949-1951 przybyło do Polski ok. 12,3 tys. Greków i Macedończyków uciekając przed wojną.
To było dawno temu, poszukajmy bardziej współczesnych zestawień.

Zgodnie z UNHRC http://www.unhcr.org/ (agencja narodów zjednoczonych zajmująca się tematem uchodźców) w Polsce w 2014 roku przebywało 15 741 uchodźców i 2 685 osób szukających azylu.

Zgodnie z tabelami z Wikipedii zestawiając liczbę uchodźców z liczbą ludności, w Polsce przypada 2 404 mieszkańców na jednego uchodźcę. Przyjmując, że przyjmujemy kolejne 2000 uchodźców będziemy mieć 2 131 mieszkańców na jednego uchodźcę.

Jak to wygląda u sąsiadów?
W Niemczech przypada 144 mieszkańców na jednego uchodźcę (17x więcej niż u nas), w Turcji 44 mieszkańców na jednego uchodźcę (ponad 50 razy więcej), w Szwecji 107 mieszkańców na jednego uchodźcę, we Francji 310 mieszkańców na jednego uchodźcę.
W Słowacji 9 915 mieszkańców na uchodźcę, na Węgrzech 1 965 mieszkańców na uchodźcę, w Czechach 4 274 mieszkańców na uchodźcę (tabela tutaj).
Największy opór przed przyjmowaniem uchodźców jest w krajach gdzie uchodźców jest mało.

Dane o uchodźcach można znaleźć też w bazie WorldBank. Mając dane z ponad 20 ostatnich lat możemy zobaczyć jak liczba osób określanych jako uchodźcy zmieniała się w ostatnich latach. Poniżej wykres dla wybranych 9 krajów (też Polski).

Screen Shot 2015-09-10 at 19.52.51

13 thoughts on “Uchodźcy…..”

 1. Ad podsumowania: To oczywiste, że opór przeciwko uchodźcom jest tym większy, im ich jest mniej per capita. Bo mieszkańcy takich krajów wiedzą, że mają coś do stracenia. W Niemczech – zdechł pies.

   1. Myślę, że nie warto dodawać sobie oszołomów, gdy ma się swoich, zwłaszcza, gdy lubią dostawać pieniądze, a nie lubią pracować (przykłady: Szwajcaria, Niemcy). (:

    1. Oszołomi w ogóle nie są chętni do pracy a idąc tym torem rozumowania powinno się zakazać narodzin w Polsce bo po co dodawać sobie oszołomów do społeczeństwa.

 2. Wydaje mi się, że warto by dodać do wykresów Szwecję, Danię oraz Finlandię, jako jedne z krajów do których uchodźcy zmierzają.

  A i wykres relacji liczby uchodźców do liczby mieszkańców na przestrzeni lat byłby interesujący.

 3. Trochę mam wrażenie że wpis się urywa – zostaje zawieszone w powietrzu wniosek, który się aż prosi żeby został rozwinięty.

 4. @nimdil, nie było moim celem przedstawianie wniosków (dlatego ich nie ma) a jedynie wylistowanie zbiorów danych dotyczących uchodźców, które są publicznie dostępne.
  Mając konkretną propozycję (ilu uchodźców, skąd, na jakich warunkach) będzie łatwiej sensownie komentować, póki co jest sporo niewiadomych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *