Sapkowski, Dukaj a trendy na Wikipedii

Krzysiek T. przesłał mi link do pakietu wikipediatrend, dzięki któremu można w prosty sposób pobrać statystyki oglądalności stron na wikipedii. Świetny pakiet! Przyjrzymy się mu bliżej. Akurat ostatnio, korzystając z wakacji, czytałem Sezon Burz (Andrzej Sapkowski cykl o Wiedźminie) i Starość aksolotla (Jacek Dukaj). Zobaczmy jak wygląda popularność haseł Wiedźmin i Aksolotl na Wikipedii.

Zaczniemy od pobrania danych. W funkcji wp_trend wystarczy wskazać jakie strony nas interesują (tutaj Wiedźmin i Aksolotl), w którym języku (polski i angielski) oraz z jakiego przedziału czasu chcemy pobrać statystyki (zobaczmy jak wyglądała oglądalność od początku 2013 roku). Do wyrysowania tych danych wykorzystamy pakiet ggplot2. Poniższy wykres można pobrać przez uchwyt (kopiując do R) archivist::aread("pbiecek/graphGallery/25fbc8bc66bbf02fe66b7715ff53b083").

Kilka dat, przydatnych w analizie tego wykresu. Sezon Burz został wydany 6 listopada 2013 roku, gra Wiedźmin 3 miała premierę 19 maja 2015 (na początku 2013 była zapowiedź). Powieść Starość aksolotla została wydana w 2015 roku. Na powyższym wykresie wyraźnie widać datę premiery gry Wiedźmin 3, na polskiej Wikipedii można dopatrzyć się daty wydania Sezonu Burz.

Opisane powyżej wydarzenia widać wyraźniej, gdy przyjrzymy się liczbie odwiedzin stron na Wikipedii odpowiadających autorom.

Pobranie danych to jedna linia, wizualizacja to druga (choć obie są dosyć długie).
Można więc porównać oglądalność stron innych pisarzy lub innych interesujących haseł (a uchwytami do wygenerowanych wykresów podzielić się w komentarzach ;-)).

4 thoughts on “Sapkowski, Dukaj a trendy na Wikipedii”

    1. Dzięki, widzę, że Twitter też przygotował pakiet BreakoutDetection. Zobaczymy jak się spiszą te pakiety na danych z akcelerometru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *