Zakończyła się pierwsza edycja pierwszego sezonu Pogromców Danych. Zainteresowanie było bardzo duże (pisałem o tym tutaj). Mam nadzieje, że ICM będzie uruchamiał kolejne edycje. Dla mnie cały kurs był niezwykle kształcącym eksperymentem (na wielu płaszczyznach). Dziś podzielę się kilkoma osobistymi, subiektywnymi obserwacjami.
Prace nad kursem rozpoczęły się ponad 9 miesięcy temu. Zupełnie nie było wiadomo jakiego odbiorcy się spodziewać i czy w ogóle będą jacyś zainteresowani. Tymczasem, pierwszy sezon Pogromców miał następujące statystyki:
Liczba odsłon strony Pogromców: 159 tys
Średni czas przebywania na witrynie: ponad 12 minut
Łączny czas spędzony przez wszystkich wizytujących: ponad 4 208 godzin
Liczba zarejestrowanych osób, które dostały się do materiałów: 1969
Liczba nadesłanych rozwiązań: 11 394
Liczba osób, które rozwiązały przynajmniej jedno zadanie: 666
Liczba osób, które rozwiązały przynajmniej 15 zadań: 351
Liczba osób, które rozwiązały 20 zadań: 119
Format ebook
Slajdy z pierwszego sezonu skleiłem razem i złożyłem w postaci ebooka (to niesamowite jakie to proste w R, kiedyś o tym napiszę). Materiały te są dostępne tutaj: epub, mobi.
To tylko materiały ze slajdów, nie ma challenge, nie ma grafiki przygotowanej przez projektantów, nie ma plików video. Sam tekst, nie mniej mam nadzieję, że komuś się przyda. Materiały będą podpięte do strony pogromców, ale mam dziś jakieś problemy z logowaniem, więc może to potrwać jakiś czas.
Sprawdzałem te formaty na kilku różnych urządzeniach, na większości działa poprawnie, choć na różnych urządzeniach wyglądała różnie. Jedynie wersja mobi na iPhone wyświetlała kod z czarnym tłem, aby dało się czytać trzeba było włączyć czarne tło dla całej strony. Gdyby coś nie działało to proszę o informację, postaram się uwzględnić (o ile uda mi się problem odtworzyć).
Co poszło źle
Subiektywnie oceniając, najwięcej problemów było z wczytywaniem danych z Excela. Ponieważ w trakcie testów pierwszych wersji sezonu 1, pojawiły się problemy z wersja java pod OSX a tym samym nie działał pakiet xlsx, więc w pogromcach przesiadłem się na gdata, który używa Perla. Na unixach i OSXach działało bez problemu, ale na Windowsach to był strzał w stopę.
Gdybym teraz to robił to wczytywanie danych z Excela przesunąłbym na sam koniec.
Z innych obserwacji wynika, że należy zmienić sposób działania czatu (zrobić z tego bogatsze forum), rozszerzyć feedback przy okazji zgłaszanych zadań (często komunikaty o błędzie były enigmatyczne), oraz dodać lepsze zarządzanie zgłoszonymi zadaniami (choćby możliwość obejrzenia przesłanych rozwiązań).
Co poszło dobrze
Myślę, że bardzo dobrą decyzją było pozostawienie dużej swobody grafikom i projektantom, którzy przygotowali świetny projekt (robił to Podpunkt). Przygotowałem ebooka, ale myślę że znacznie znacznie lepiej korzystać ze strony www (http://pogromcydanych.icm.edu.pl), wygląda ona znacznie lepiej.
Automatyczne sprawdzanie zadań, które w sumie znalazło się w kursie trochę przypadkiem, jest moim zdaniem bardzo mocną stroną kursu. Sprawdzaczka jest skalowalna i bezpieczna (a robił ją Czarek, patrz credits). Dużo osób próbowało coś rozwiązać, samodzielne próby rozwiązania zadania znacząco zwiększają zrozumienie materiału.
Początkowo w materiałach miało być bardzo dużo wideo. Ale pomysł ten zmiażdżył Paweł (patrz credits) i końcowo większość materiałów to tekst do czytania. Teraz myślę, że z punktu uczenia się jest to dobre rozwiązanie. IMHO filmiki przyciągają wzrok ale rozpraszają uwagę.
Filmów jest tylko kilkanaście, ale imho jest to bardzo dobra liczba. ICM.TV fantastycznie je złożyło a głos Magdy w tle jest super (mam wrażenie, że oglądam BBC, słucha się z przyjemnością).
Pomimo drobnych (;-)) usterek sporo było pozytywnych głosów. Listę co ciekawszych wybranych komentarzy wklejam poniżej.
(co tu ukrywać, miło czytać takie komentarze ;-))
Tomasz M.
… gratuluję świetnej roboty, kurs jest świetny i na wysokim poziomie.
Katarzyna P.
Świetna inicjatywa, dziękuję za publikację kursu 🙂
Piotr B.
Bardzo fajny kurs …. Czekam z niecierpliwością na kolejną część kursu.
Paweł W.
… kurs jest mocno dopracowany i fajny a pewnie będzie dalej używany.
Karol L.
… bardzo fajny kurs. Dwa dni temu nie umiałem napisać jakiejkolwiek komendy w tym programie, a teraz odłożenie (wreszcie) SPSSa na bok i przesiadka na R nie wydaje się wcale nie taka odległa.
Adam W.
Pierwsza część kursu była bardzo fajna, dzięki!
Katarzyna K.
Kurs uważam za wspaniałą inicjatywę i cieszę się, że nie szczędzili Państwo
wysiłków by go stworzyć…
Agnieszka Ż.
… kurs bardzo mi się podoba – dokładnie tego mi było potrzeba już dawno temu 🙂
statystycy.pl
Materiały do kursu przygotowane bardzo dobrze, jest tego bardzo dużo w bardzo przystępnej formie do nauki.
Rafał D.
Kurs bardzo fajnie zrobiony, a poziom – moim zdaniem dobrany idealnie. Przydałby się stały dostęp do kursu po jego zakończeniu, ponieważ stanowi cenne źródło wiedzy.
Bartosz Cz.
Świetna inicjatywa! …
Jarek S.
No to zostałem Pogromcą Danych 🙂 Wielkie dzięki za fajny kurs,
Ula O.
… sporo musiałyśmy nad tymi zadaniami nagłówkować. Tym większa satysfakcja 🙂 Kurs bardzo ciekawy, sporo informacji i dobrych ćwiczeń.
Aleksandra D.
… kurs jest świetny.
Świetny kurs, czekam na kolejne 😀
Szkoda, że nie zdążyłem przerobić kursu i zadań – czekam niecierpliwie na kolejną edycję
Skoro przyjemnie czytać takie komentarze to i ja napiszę – kurs świetny, wszystko było zrozumiale wytłumaczone i, co jest moim zdaniem dużym plusem, łatwo było zrozumieć co nie działa w zgłoszonym rozwiązaniu.
Jednocześnie zapytam – czy w drugiej części też będą wyzwania (i dyplomy :p)? 🙂
@Kasia, sprawa wyzwań i dyplomów jest teraz ,,procesowana”. Niedługo powinien być wysłany mail w tej sprawie.
Jednym z większych mankamentów technicznych było skalowanie strony. Mianowicie jeśli strona była w trybie ciągłym, to każda zmiana rozmiaru okna przesuwała stronę na samą górę. Warto by zapisać przed skalowaniem która linia jest widoczna dla użytkownika, przeskalować i przejść do tej linii. Często przełączałem okna i było to co najmniej mocno irytujące.
@Behoston, dzięki, nie zwróciłem na to uwagi (mało korzystałem z trybu ciągłego).
Znakomity kurs i świetna inicjatywa. Co mi się szczególnie podoba, to eksploracja Hadleyverse, czyli R XXI wieku 🙂 Gdy czytam o problemach z pakietami do obsługi Excela, nie mogę nie polecić readxl, który nie potrzebuje już Javy: http://blog.rstudio.org/2015/04/15/readxl-0-1-0/
@Jarek, dzięki, następnym razem będziemy polegać na readxl lub openxlsx.
xls – poza wprowadzeniem tematu nie był wykorzystywany. Wiec poza uwagami o braku w R uniwersalnego rozwiązania bym zostawił gdzie jest. Sprawdzaczka świetna.
Kurs – jak na 100 czyli mniej więcej polsemestralne wprowadzenie – rewelacja.
Co do merytoryki – duży problem miałem z przyswojeniem ostatniego modułu (wąska i szeroka postać danych).
@ziemek, dzięki, rozszerzymy ten odcinek.
Czy w drugim sezonie będą zadania?
spóźnialskim (tym co np. dzisiaj zrobili 20 zadań) dacie dyplom? 🙂 kurs swietny – dzieki
@mariusz, nie wiem. Ale ponieważ to pytanie się pojawia pewnie będzie w tej sprawie jakiś oficjalny mailing.
Witam
Świetna inicjatywa. Bardzo dobry pomysł i wykonanie z automatycznym sprawdzaniem zadań.
Piszesz „Filmów jest tylko kilkanaście…”
W tym kursie był filmiki? Gdzie? (Oprócz tego na pierwszej stronie.)
@Łukasz, w sezonie pierwszym jest jeden filmik przedstawiający RStudio,
w sezonie drugim jest 5 filmików o wizualizacji (pierwsza grupa) i trzy o danych wśród nas.
Dzięki, bałem się że coś mnie przegapiłem. (Ten jeden widziałem).
To teraz tylko z niecierpliwością czekam na drugi sezon.:)
Ale 2 sezon juz jest, choc bez wyzwan