Drugi sezon Pogromców Danych

Screen Shot 2015-05-15 at 20.01.01

Drugi sezon Pogromców Danych jest dostępny od 6 maja na stronie pogromcydanych.icm.edu.pl. A od dzisiaj są dostępne zadania z challenge do drugiego sezonu. Przypomnijmy, drugi sezon dotyczy podstaw wizualizacji w R i podstaw modelowania. Podobnie jak w przypadku pierwszego sezonu, należy rozwiązać poprawnie przynajmniej 15 zadań z 20 by zostać Dyplomowanym Pogromcą Danych.

Wiele osób pyta się o dyplomy z części pierwszej. Ostatnia informacja od osoby zajmującej się dyplomami jest ,,niebawem będą rozsyłane”. Więc spodziewajcie się ich na skrzynce pocztowej. W razie wątpliwości ewentualne pytania można wysyłać na oficjalny adres pogromcydanych(at)icm.edu.pl.

15 thoughts on “Drugi sezon Pogromców Danych”

 1. Szkoda, że nie można zgłaszać zapytań i uwag do poszczególnych zadań, tak więc muszę to zrobić tutaj:
  Zadanie 2 jest dość proste i podobne do Zadania 1, które zaliczyłem. W RStudio otrzymuję żądany wykres a tymczasem w odpowiedzi na wysłane rozwiązanie dostaję dziwny komunikat: Błąd podczas wykonania programu: missing value where TRUE/FALSE needed. O co chodzi?

  1. Zadanie w końcu zaliczyłem po przeniesieniu mapowania kształtu i koloru z poziomu lokalnego (geom_point()) do ogólnego. Tymczasem oba sposoby mapowania są poprawne i nawet jest o tym mowa w kursie.

 2. @Krzysiek, trudno mi powiedzieć. Ja w ICM pracuję do końca maja. Czy później ICM będzie wystawiał dyplomy, tego nie wiem. Najlepiej w sprawach organizacyjnych pisać do pogromcydanych@icm.edu.pl. Na razie z tego co widziałem są opóźnienia w odpisywaniu na maile, ale kiedyś pewnie odpiszą.

 3. Do zrobienia zadań wystarczą 3-4 godziny i wcale nie trzeba się zbytnio zapoznawać z materiałami, spokojnie;).

  1. Jednym wystarczy kilka kwadransów, innym godzin jeszcze innym kilka dni.
   Miesiąc temu zrobiłem studentom zawody z dplyr’a, 20 zadań wystarczyło im na godzinę zabawy, ale to specyficzna grupa.

   Mam nadzieję, że bawicie się dobrze rozwiązując te zadania
   (ja przy układaniu miałem sporo frajdy, taka rozrywka nauczyciela akademickiego).
   Jeżeli macie pomysły na inne ciekawe zadania, które można automatycznie przetestować, to chętnie usłyszę.

 4. Wczoraj zaliczyłem 15-te zadanie w II kursie. Chętnie dokończyłbym resztę ale nie działa logowanie przez Facebooka, z którego dotąd korzystałem.

 5. @Jacek, dziękuję za info, faktycznie coś przestało działać. sprawdzę co to może być

 6. Czy jest tym razem jakieś miejsce do dyskusji odnośnie zadań?
  Zostało mi jedynie nr 14 i nie mogę rozgryźć co jest nie tak (komunikat jest tylko, że to nie jest poprawne rozwiązanie).

  Ogólnie mówiąc to wybieram za pomocą filter() same Golf’y i następnie za pomocą lm() buduję model logarytmu ceny w PLN od roku i rodzaju paliwa (obie te zmienne w modelu traktuję jako jakościowe (używam factor()). Potem wyliczam średnią cene jako eksponens z sumy współczynników: wyrazu wolnego, współczynnika przy rok=2010 i paliwo=diesel…

  Jakieś podpowiedzi co może być nie tak:)?

  1. W modelowym rozwiązaniu rok jest zmienną ilościową (liczbowa) a nie jakościową (factor). Może na tym polega różnica.

 7. Wczoraj rozwiązałem ostatnie zadanie. Chciałbym bardzo podziękować Organizatorom za przygotowanie i przeprowadzenie tego kursu. Nawet jeśli ma się jakieś doświadczenie w R, to zawsze podczas takiego kursu można coś nowego poznać. W moim przypadku nauczyłem się w końcu przetwarzania potokowego i poznałem parę przydatnych poleceń, takich jak grep(), reorder() i droplevels(). A czego zabrakło? Pomocy w rozwiązaniu małego lecz dokuczliwego problemiku, jaki mam z ggplotem: Chodzi o prawidłowe ustawienie wielkości czcionek w opisach skal, osi, legend, tytułów itp – tak aby po eksporcie do formatu graficznego wszystko wyglądało jak należy. Stosuję metodę prób i błędów – czasami wielokrotnie. Być może błędem jest eksportowanie poprzez interfejs RStudia zamiast użycie ggsave() ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *