Robisz to źle, czyli jak źle pokazać liczby zebranych głosów

W ostatnich dniach od trzech osób (dziękuję Krzysztofowi T., Maciejowi B. i Markowi S.) dostałem link do artykułu ,,prezentującego” liczby zebranych głosów przez kandydatów na prezydenta (źródło gazeta.pl).

Sugeruję przyjrzenie się wykresom z tego artykułu połączone z próbą odnalezienia przynajmniej trzech problemów z prezentacją.

Trzy problemy, które mnie rzuciły się w oczy to:

z17666639Q,Podpisy_kandydatow

1. Wysokość słupków, czy nawet pole pokazanych kartek nijak ma się do liczby głosów. Kartki dla Dudy są mniejsze.

2. Kolejność kandydatów na kolejnych ilustracjach jest przypadkowa. Czasem zgodna z rosnącą liczbą głosów, czasem malejącą, czasem jeszcze inną.

3. Na ostatnim zdjęciu autora ogarnęła pokusa, by wysokością kandydata uzależnić od liczby głosów (wcześniejszy kandydaci byli podobnej wysokości co też śmiesznie wygląda), mało spójnie.

z17666322Q,Podpisy

Nie jest to z resztą jedyny wykres związany z wyborami prezydenckimi, który dziwnie prezentuje dane. Poniższy wykres z nieznanego powodu prezentuje luty po lewej stronie a styczeń po prawej, co sprawia wrażenie wzrostu poparcia tam gdzie jest spadek. Pomijam już to, że 0% poparcia dla J. Korwina wygląda na większe niż 3% dla R. Kalisza.

12_31_17

Maciej podesłał też kody w ggplot2 pokazujące liczbę głosów w rzetelny sposób. Kody i odrobinę zmieniony wykres poniżej.

10 thoughts on “Robisz to źle, czyli jak źle pokazać liczby zebranych głosów”

 1. myślę że pewne rzeczy pokazywane na tym wykresie nie są błędem nieumyślnym znając profil GW.

 2. Myślę, że w tej infografice trzeba oceniać kandydatów na podstawie pola powierzchni ich postaci na zdjęciach, największe szanse ma jednak Komorowski, na drugim miejscu Pan Duda, na trzecim Pani Ogórek – czyli typowy ranking 😉

 3. Dziękuję! U mnie Rstudio wypluwa następujący błąd (wcześniejsza wersja była OK):
  > library(ggplot2)

  > d d$Kandydat ggplot(data = d,
  + aes(x = Kandydat,
  + y = Poparcie*1000)) +
  + geom_bar(stat=’identity’) +
  + theme_bw() +
  + xlab(”) +
  + ylab(’Liczba głosów’) +
  + g …. [TRUNCATED]
  Error in structure(list(call = match.call(), aesthetics = aesthetics, :
  object 'comma’ not found
  >

 4. No i wszystko OK! Dziękuję za pomoc. I nie wiem jak mogłem nie spróbować w Google, chyba błąd był dla mnie zbyt specyficzny 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *