Wizualizacja danych PISA – eksperyment na MINI PW i MIM UW

pisa-torre_76253

Trochę wzorując się na Randym Pauschu, trochę z ciekawości, zrobiłem w tym semestrze taki oto eksperyment:

Na dwóch bardzo dobrych wydziałach, czyli MIM na Uniwersytecie Warszawskim i MINI na Politechnice Warszawskiej, dla chętnych studentów poprowadziłem kurs Techniki Wizualizacji Danych. Podczas kursu większość czasu spędziliśmy z pakietem ggplot2, ale było też trochę czasu na shiny, rCharts, ggvis i knitra. Pracowaliśmy na danych o skokach narciarskich, cenach aut, wynikach wyborów, statystykach imion i innych ciekawych danych. Przede wszystkim jednak, pracowaliśmy nad tym by tworzyć wykresy, które coś mówią, a nie są tylko wesołą plątaniną kresek.

Projekt zaliczeniowy dotyczy wizualizacji danych PISA. Został on podzielony na trzy części: przygotowanie szkicu, przygotowanie pierwszej wersji i etap ostateczny – przygotowanie wizualizacji w postaci plakatu A3.

W czwartek na wydziale MINI (Koszykowa 75) w sali 329 od godziny 10:00 do 12:00 odbędzie się wielki finał – prezentacja plakatów grup z obu wydziałów.

Gdyby ktoś był ciekawy, co też udało się tym grupom wyłuskać z danych PISA 2012 oraz jak studentom z tych uczelni pójdzie prezentacja swoich prac, serdecznie zapraszamy.

4 myśli na temat “Wizualizacja danych PISA – eksperyment na MINI PW i MIM UW”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">