Gamifikacja/grywalizacja a nauka prostej algorytmiki lub pythona

W internecie można znaleźć coraz więcej rozwiązań, które w ramach zabawy uczą dzieciaki programowania czy przynajmniej myślenia w sposób algorytmiczny.

Screen Shot 2015-01-07 at 21.11.53

Najbardziej znany jest chyba projekt MIT: Scratch http://scratch.mit.edu/. Osobiście jakoś mi nie przypadł do gustu, ale jest dosyć popularny ponieważ ma wiele możliwości, które pozwalają uczniowi pierwszych klas podstawówki zbudować grę ze sterowaniem głosem lub gestami (,,prawie jak kinect” a wystarczy kamerka w laptopie).

Można posłuchać ciekawego wystąpienia twórcy Scratcha na TED http://www.ted.com/talks/mitch_resnick_let_s_teach_kids_to_code. Są miejsca gdzie zabawa ze scartchem jest wpisana w program nauki wczesnoszkolnej. Z pewnością warto spróbować (tj jeżeli ma się dziecko w odpowiednim wieku).

Screen Shot 2015-01-07 at 21.17.09

Gra która i mnie i moim dzieciakom bardzo przypadła do gustu to uproszczona wersja scratcha z bohaterkami z krainy lodu. Nie widziałem jeszcze takiego zawzięcia na twarzy czterolatki gdy próbowała zmusić Annę do zrobienia płatku śniegu.

Świetnie wykonana, z ciekawymi filmikami wideo prezentującymi czym jest pętla lub funkcja (filmiki oczywiście w języku angielskim, więc młodszym dzieciom trzeba tłumaczyć).

Mowa o projekcie Hour of Code http://studio.code.org/s/frozen. Jest świetny.

Screen Shot 2015-01-07 at 21.06.03

A ostatnio trafiłem na świetnie zrobioną grę logiczną oswajającą ze składnią pythona, trzeba wpisywać polecenia z klawiatury a gra wygląda na taką z elementami RPG. http://codecombat.com/. Mnie osobiście szybko znudziła ale myślę, że osoby zaczynające naukę programowania mogą mieć z nią sporo zabawy.

Ciekawe czy są takie gry przemycające naukę R lub statystyki lub analizy danych? Może znacie jakieś ciekawe rozwiązania?

One thought on “Gamifikacja/grywalizacja a nauka prostej algorytmiki lub pythona”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *