Ranking samorządów a wybory

Idą wybory samorządowe i jest to z pewnością dobry czas na podsumowania kadencji obecnie urzędujących burmistrzów.
Nie jest to proste dla większości z nas, czyli dla osób, które nie śledzą dzień w dzień tego co się dzieje w gminie. Właściwie skąd wiadomo czy samorząd wykorzystał potencjał na rozwój czy nie?
Owszem, pewnie w listopadzie zakończył się remont jakiejś ulicy, położono chodnik, otworzono drugą nitkę metra (na razie do zwiedzania). Tyle, że jest to pudrowanie całego okresu urzędowania. A jaki on był? Co jest pod tym pudrem?

Maciej Jakubowski (były wiceminister edukacji) zainteresował mnie ciekawym projektem. Chodziło o opracowanie indeksów ,,przyjazności edukacji” per gmina. O podjęcie próby oceny na ile gmina wspiera edukacje. Oczywiście są gminy bogatsze i biedniejsze i to zróżnicowanie jest mniej interesujące, interesujące będzie to jak gminy wykorzystują środki które mają. Zaproponował takie trzy indeksy: dobry start (zależny od dostępności przedszkoli), nierówności (zależny od odchylenia standardowego wyników uczniów) i postęp (zależy od Edukacyjnej Wartości Dodanej). Ponieważ te współczynniki silnie korelują z bezrobociem i zamożnością, to je odkorelował i uzyskał coś co niżej przedstawię w formie rankingu. Opis metodologii znajduje się na tej stronie.

A później już tylko ggplot2 + shiny i mamy interaktywną aplikację. Poniżej przedstawiam wyniki dla Warszawy, ponieważ akurat tutaj mieszkam. Ale Warszawę trudno porównać z innymi gminami w kraju. Za to inne gminy łatwiej między sobą porównać. Duże miasta z innymi dużymi miastami. Małą gminę z innymi gminami w powiecie. Poniżej podlinkowana aplikacja pozwala na porównanie gminy z innymi gminami w Polsce, w województwie lub w powiecie. Biorąc pod uwagę wszystkie gminy lub tylko tej samej wielkości / podobnych problemów z bezrobociem i dochodami. Poniższy obrazek jest linkiem przenoszącym na stronę z aplikacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *