Esej 5: Info-pomyłka

Przed chwilą udostępniliśmy esej o tytule ,,Info-pomyłka” pod adresem www.biecek.pl/Eseje/indexPomylka.html. Piąty z serii ,,Wakacje z wizualizacją”.

W tym eseju znaleźć można wiele przykładów błędów w prezentacji danych. Tak celowych manipulacji jak i nieumyślnych potknięć. Wszystkie prezentowane w tym eseju przykłady są z polskiego podwórka, więc lektura powinna być interesująca.

We wtorek zorganizowaliśmy konkurs pośrednio związany z tym esejem. W konkursie należało zaproponować artykuł w którym wykorzystywane są dane. Tym razem otrzymaliśmy 49 zgłoszeń. Co ciekawe każde inne i większość z bardzo różnych tematów (sporo artykułów – ciekawostek, trochę artykułów o polityce, ekonomii i sporcie). Żaden artykuł nie powtórzył się, co dla mnie jest zaskoczeniem (patrz paradoks urodzin, jaka jest szansa, że dwóch studentów z 25 osobowej grupy ma urodziny tego samego dnia?). Ale pozytywnym zaskoczeniem, ponieważ jest więcej materiału do opracowania.

W konkursie wygrał numerek 31, czyli osoba o mailu krzysztof.**********@gmail.com. Gratulujemy! Skontaktujemy się mailowo. Za trzy tygodnie kolejny, ostatni już konkurs.

Ten esej to część zbioru ,,Odkrywać! Ujawniać! Objaśniać!” wydanego przez Fundację, dostępnego już w sprzedaży. O tym jak go kupić można przeczytać na stronie http://biecek.pl/Eseje/ indexZakup.html. Co trzy tygodnie na stronie http://biecek.pl/Eseje/ będziemy publikować kolejny rozdział w postaci elektronicznej, bezpłatnie, na otwartej licencji CC BY&SA.

2 thoughts on “Esej 5: Info-pomyłka”

 1. Przy okazji – dziś na stronie Polityki pojawiła się ciekawa infografika (http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1594399,1,gdzie-na-swiecie-rzadza-kobiety.read) obrazująca państwa rządzone przez kobiety. Nie ma tu danych sensu stricto ale zestawienie dwóch serii danych (kobieta-premier i kobieta-prezydent albo królowa na czele jednego państwa bardzo pomysłowe i czytelne). Dawno nie spotkałem dobrej infografiki w mediach „mainstreamowych”.
  Czepiłbym się jedynie „wielkości” poszczególnych państw pokazanych za pomocą liczby kwadracików bo jeśli wierzyć danym na temat powierzchni kraju z wiki to np. Niemcy=8xDania, a na grafice mamy odpowiednio 4 i 2 kwadraciki.
  Podobnie duże wydają się Brazylia czy Argentyna.

  1. Fajnie i estetycznie zrobiona mapa,

   Ja gdybym miał się czepiać, czepiałbym się tym, że nie zaznaczono całego brytyjskiego Commonwealth of Nations, które uznaje królową Elżbietę, tym że zaznaczono Nadniestrze (Polska chyba nie uznaje go za niezależne państwo).
   Od strony projektu dziwią mnie duże odległości krajów od ich opisów, etykietka Nadniestrza jest w okolicach Japonii, a Szwajcarii w okolicach Kanady. Same linie zaczynają dominować wykres i trudniej zauważyć gdzie też jest najwięcej kolorowych kwadracików.

   Ale wykres fajny i mam nadzieję, że będzie takich coraz więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *