Esej: Od Kuchni

Pod adresem www.biecek.pl/Eseje/ indexKuchnia.html udostępniliśmy esej o tytule ,,Od kuchni”. Piąty z serii ,,Wakacje z wizualizacją” (tak, niektórzy jeszcze mają wakacje).

We wtorek zorganizowaliśmy konkurs związany z tym esejem. W konkursie należało wskazać najładniejszy wykres, z pięciu dostępnych do wyboru. Każdy wykres przedstawiał 36 średnich za pomocą punktów. Każdy wykres wykorzystywał domyślnych ustawienia innej biblioteki/programu, lub zmiany tych ustawień, które można wykonać w 2-3 minuty (oczywiście, każdy z nich można by poprawić, ale nie to było celem).

W zabawie wzięło udział 270 osób. Z tej grupy 68% (183 osoby) uznały, że najbardziej podoba im się wykres wykonany w ggplot2, 8% (22 osoby) wybrały opcje ggplot2 połączoną z biblioteką imitującą minimalizm Tuftego (theme_tufte), 10% (28 osób) wybrało wykres wykonany w Excelu (pomimo problemów z osiami), 11% (29 osób) wybrało wykres przygotowany w Tableau (jedna z bardziej popularnych rysowarek) a 3% (8 osób) wybrało opcje plot.ly

plot_651547531

Pomysł na konkurs pojawił się po lekturze pracy Ihad Inbar, Noam Tractinsky and Joachim Meyer. Minimalism in information visualization: attitudes towards maximizing the data-ink ratio., która pokazuje, że przy całym naszym zachwycie minimalizemem Tuftego, większość osób woli mniej minimalistyczne wykresy. Okazuje się, że w grupie osób, które zechciały wziąć udział w ankiecie imitacja pomysłów Tuftego zajęła drugie miejsce, ale od końca. Zdecydowanym liderem jest domyślny wykres wyprodukowany przez bibliotekę ggplot2 (pomimo swoich wad, oparciu się o kolory nie kształty i to szare tło).

Pozytywnie zaskoczyła mnie liczba komentarzy pod poprzednim postem. Jednym z ciekawych komentarzy była sugestia, by na wykresie wykorzystać paski zamiast punktów (paski lepiej wypełniają obszar wykresu i jest na czym zawiesić oko). I tutaj dochodzimy do eseju ,,od kuchni”. W samym eseju omawiamy różne skale pomiarowe: ilorazową, interwałową i jakościową. Zastanawiamy się jakie charakterystyki pozwalają na poprawne przedstawienie wartości. Jeżeli nie mamy pomiarów w skali ilorazowej, to nie możemy używać pasków. Niestety pomiary PV umiejętności w badaniach PISA czy PIAAC nie są w skali ilorazowej, nie mają naturalnego punktu 0 i nie możemy wykorzystywać długości.

W konkursie wygrał numerek 70, czyli osoba o mailu radek.********@gmail.com. Gratulujemy! Skontaktujemy się mailowo. Niedługo kolejne konkursy.

Ciekawostka: Dlaczego ten esej otwiera 44 zdjęć wieży Eiffela? Byłem jakiś czas temu w Paryżu i chciałem zrobić dobre zdjęcie wieży Eiffela (tak wiem, nuda). Stwierdziłem, że najlepiej będzie zrobić dużo zdjęć wieży i zestawić je obok siebie, by porównać które i dlaczego mi się bardziej podoba.

Ten esej to część zbioru ,,Odkrywać! Ujawniać! Objaśniać!” wydanego przez Fundację, dostępnego już w sprzedaży. O tym jak go kupić można przeczytać na stronie http://biecek.pl/Eseje/ indexZakup.html. Co trzy tygodnie na stronie http://biecek.pl/Eseje/ będziemy publikować kolejny rozdział w postaci elektronicznej, bezpłatnie, na otwartej licencji CC BY&SA.

2 thoughts on “Esej: Od Kuchni”

 1. A czy można prosić – dla laików – o przyporządkowanie oznaczeń literowych (opcja A, opcja B…) z wizualizacjami (ggplot, Excel…)?

 2. Już piszę jak powstawały wykresy we wpisie http://smarterpoland.pl/index.php/2014/09/ktory-wykres-jest-lepszy-odpowiedz-i-wygraj-ksiazke-o-wizualizacji-danych/

  Opcja A to wykres wykonany w R z użyciem biblioteki ggplot2

  Opcja B to wykres jak w A ale z dodanym parametrem theme_tufte()

  Opcja C to wykres wykonany w Excelu

  Opcja D to wykres wykonany w Tabelau (http://www.tableausoftware.com/) dosyć popularnym programie do robienia ,,dashbord’ów”

  Opcja E to wykores wykonany w plot.ly (https://plot.ly/) ciekawym narzędzie do dzielenie się wykresami (można takie wykresy pobierać i edytować w innych programach, np. R czy pythin)

  Dane i wykresy są dosępne pod adresem
  https://github.com/pbiecek/SmarterPoland_blog/tree/master/2014/wykresy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *