Rzeź Woli

Rok temu, z pomocą znajomej statystyk, trafiły do mnie dane zbierane przez Macieja Grączewskiego dotyczące rzezi na Woli. Pan Grączewski opracował listę 1119 ofiar ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi miejsca zamieszkania, mordu, urodzenia ofiar, ich wieku, pokrewieństwa (mordowane były całe rodziny), zawodu, pseudonimu i innych charakterystyk.

Na początku sierpnia 44, w ciągu kilku dni na Woli wymordowano od 40 do 70 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci. Nie wiadomo dokładnie ile. Pojawił się pomysł by wykorzystać listę opracowaną przez pana Grączewskiego do lepszego oszacowania liczby ofiar mordu na Woli. Jednak z powodu braku dostępu do rejestrów z lat wojennych jeszcze nie udało się tego zrobić.

Zrobiliśmy więc coś innego. Przygotowaliśmy graficzną prezentację tych danych. Opracowanie pana Grączewskiego jest dostępne na stronie http://wola44.wordpress.com/. Opracowana prezentacja jest dostępna w formacie pdf tutaj. Poniżej miniaturki tej prezentacji.

Dostępne szczegółowe dane dotyczą jedynie kilku procent ofiar i tylko te kilka procent jest przedstawionych poniżej. Ale będziemy pracować nad ich dalszym możliwym wykorzystaniem.

3 thoughts on “Rzeź Woli”

 1. To chyba akurat proste. Z historycznych zdjęć lotniczych trzeba oszacować na podstawie typu zabudowy ile tam osób mieszkało. Skoro mamy miejsca zamieszkania tych poległych, to można dokonać interpolacji na całą zamieszkałą (oszacowaną) tam wtedy populację.

  1. Pomysł bardzo ciekawy, ale nie rozwiązuje problemu.
   Bo problemem jest to, że nie wiemy jaki procent wszystkich ofiar mamy w zbiorze danych.
   Czyli nie wiadomo ilukrotnie przeskalować dane aby otrzymać opis całej populacji.

 2. Szanowni Państwo.

  Proszę o informację o dalszych pracach nad danymi o 1119 znanych ofiarach rzezi Woli z rejonu ulicy Górczewskiej.
  Są to jedyne dane z tego rejonu i z tego okresu czasu. Oceniam, że jakiekolwiek opracowanie tych danych, nawet obarczone dużym, lecz oszacowanym błędem, może mieć znaczenie dla przybliżenia prawdy.
  Z poważaniem – Maciej Grączewski.

  Toruń, 14.01.2014 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *