Perełki z useR 2014

Wczoraj zakończyła się konferencja useR, poniżej wkleję kilka linków do tematów, które najbardziej mnie zainteresowały. Wyraźnie widać przesunięcie akcentów na technologię w useR’ach w Ameryce i na matematykę w useR’ach w Europie. W tej edycji udział wzięło około 700 osób, kolejna konferencja useR!2015 będzie w Danii.

Ciekawy był referat Johna Chambersa, dotyczący interfejsów i dużych danych. Swoista odpowiedź dla tych narzekających, że pewnych rzeczy w R zrobić nie można tak szybko jak w innych językach (np. wywołanie funkcji to koszt około 10^3 operacji a data.frame są nieustannie kopiowane). Podał trzy projekty Rcpp11, Rllvm i h2o które umożliwiają zanurzenie w R kodu bibliotek napisanych w innych językach.

Bardzo ciekawy był referat o ggvis, projekcie łatwego tworzenia interaktywnych wykresów (kombinacja ggplot, shiny, dplyr i vega.js). Konkurencja dla interaktywnych wykresów, np rCharts ma tę wadę, że jest jedynie zbiorem (fajnych) szablonów, a ggvis to gramatyka. Poza tym połączenie shiny, markdown i ggplota pojawiało się w kilku referatach o systemach raportujących.

Urzekające było gdy przy prezentacji plot.ly (narzędzie do współdzielonej pracy nad wykresami) użyto do prezentacji wyników z polskiej matury 2013 (ten rozkład robi wrażenie).

DE przedstawił platformę docker, która wydaje się być genialnym narzędziem do testów kodu pomiędzy platformami.

Przez wiele referatów przewijała się biblioteka leaflet do tworzenia interaktywnych map.

Przedstawiono 'easter egg’w R, aby zobaczyć jak działa trzeba wpisać poniższe trzy linijki do R
Anybody ? there ???
?
''

JF pokazał nowe funkcje w bibliotece effects, do wizualizacji efektów w modelach regresyjnych.

Spodobał mi się pakiet scagnostic do diagnostyki scatterplotów.

2 thoughts on “Perełki z useR 2014”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *