Kolory na wykresie, na co uważać

Za dwa dni odkrywamy Esej o percepcji kolorów.

Na rozgrzewkę mały konkurs, mam nadzieję, że pójdzie łatwiej niż przy poprzednim konkursie.

Zadanie: Napisać o co chodzi z kolażem zdjęć przedstawionym powyżej. Autor najbardziej kompletnej odpowiedzi dostaje kubek. Może wystarczy wiedzieć skąd są te zdjęcia lub jakie zjawisko (problem z kolorami) ten kolaż przedstawia.

Powodzenia. Kubek czeka.

5 thoughts on “Kolory na wykresie, na co uważać”

 1. Zdjęcia zrobione w CNK a przedstawiają tę samą planszę oświetloną swiatłem różnej barwy. Poprawnie potrafimyrozpoznać kolorobrazu w białym świetle. W świetle kolorowym łatwo o pomyłkę 🙂

  1. @Mchl, świetnie, wyślij mi proszę na maila adres do wysyłki.

   @BadRobot, dzięki, poprawiłem.

 2. Warto dodać że kolory potrafią wywoływać różne złudzenia, związane z wrażeniem wielkości. Z tego powodu flaga francji nie ma trzech pasów jednakowej szerokości – gdy były jednakowe, wydawało się że czerwony jest węższy a niebieski szerszy, więc czerwony zrobiono szerszy.

 3. Co do flagi Francji, to nie wiem. Tu:

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Francji#mediaviewer/Plik:Civil_and_Naval_Ensign_of_France.svg

  wyraźnie widać, żę czerwony jest szerszy, dlatego to nie jest dobry przykład na różne postrzeganie wielkości w zależności od kolorów.
  Wiki mówi, że złudzenie wynikało z łopoczacej flagi, a nie z kolorów. Logicznie rzecz biorą, im dalej od drzewca, tym flaga bardziej się zagina na wietrze, dlatego przyjęto proporcje 30/33/37.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *